Štvrtok 25. 05. 2023 23:22:25 | Meniny má Urban, Vivien

Začínajú búrať Kuciakov dom, postavia tam Pamätník slobody slova

Búracie práce na pozemku s domom zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušníkovej vo Veľkej Mači v okrese Galanta sa začnú v utorok (21. 3.). Následne na mieste postaví Trnavský samosprávny kraj (TTSK) Pamätník slobody slova. Informoval o tom predseda TTSK Jozef Viskupič. FOTO: TASR

TASR|20. marec 2023|12:15:10


Súvisiaci článok
Pamätník Jánovi Kuciakovi vo Veľkej Mači chcú stavať v budúcom roku
Čítajte viac >

Zámerom kraja je vytvoriť pietne miesto, ktoré bude pripomínať odhodlanie dvoch zavraždených mladých ľudí a zároveň niesť odkaz pre budúce generácie. „Aktuálne prebieha likvidácia všetkých objektov na pozemku vo Veľkej Mači tak, ako si to želali pozostalé rodiny. Výstavba, ako aj následná správa a údržba pamätníka sa bude realizovať z rozpočtu TTSK," povedal Viskupič.

Výstavbu plánujú začať v priebehu budúceho roka, po ukončení územného a stavebného konania a verejného obstarávania na zhotoviteľa stavebných prác. Vyzdvihol, že realizáciu búracích prác ponúkla zabezpečiť firma zo Serede bezplatne. Odhadovaná cena výstavby pamätníka je 388.220 eur s DPH.

Víťazný návrh pamätníka s názvom Záhrada pochádza od tvorcov Benjamína Brádňanského, Víta Haladu, Martina Piačeka a pracuje s naklonením pozemku, čo evokuje pocit nerovnováhy, vychýlenia a trvalej zmeny. Budúce pietne miesto bude na jednej strane pripomínať udalosti z minulosti, no na druhej strane ponúkne priestor na reflexiu a pohľad do budúcnosti.


Súvisiaci článok
VIDEO Jozef Kuciak a žilinskí novinári si v debate pripomenuli Jánovu vraždu. Prečo sa tí, ktorých odchod žiadali davy, znova derú k moci?
Čítajte viac >

Zdieľať článok
Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť