Utorok 06. 06. 2023 03:44:39 | Meniny má Norbert

Kauza Kuciak a príprava vrážd prokurátorov pokračuje výsluchmi svedkov

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračuje v piatok proces v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze prípravy vrážd prokurátorov. Predvolaní boli štyria svedkovia. ILUSTRAČNÉ FOTO: TASR

TASR|17. marec 2023|15:46:42


Súvisiaci článok
VIDEO Jozef Kuciak a žilinskí novinári si v debate pripomenuli Jánovu vraždu. Prečo sa tí, ktorých odchod žiadali davy, znova derú k moci?
Čítajte viac >

Okrem iných bola v súvislosti s registráciou strany Cieľ predvolaná svedkyňa Alexandra Janoušková. Popoludní by mala absolvovať výsluch dvojica Dávid Szőke a Ádám Huszlicska v súvislosti s predajom zbraní Zoltánovi A.

Pred senátom najskôr vypovedal policajt, ktorý okrem iného v minulosti analyzoval návštevy obžalovaného Mariana K. v banke. "Gro mojich činností bola analýza, zabezpečovanie a komunikácia s telekomunikačnými operátormi," priblížil, čomu sa venoval v prípade vyšetrovania pojednávanej kauzy. Doplnil, že v čase pred zadržaním podozrivých vykonával i činnosti na identifikovanie ich vozidiel.

V prípade Kuciakovej vraždy z februára 2018 súd rozhoduje o vine Mariana K. a Aleny Zs. ŠTS ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd SR vrátil v máji 2021 prípad prvostupňovému súdu. Právoplatné sú tri rozhodnutia. Miroslav M. a Tomáš Sz. dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody, Zoltán A. 15 rokov nepodmienečne.

Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelia obžalobe štyri osoby - Marian K., Alena Zs., Dušan K. a Darko D. Tomáš Sz. bol vylúčený na samostatné konanie, súd ho uznal za vinného. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť od Mariana K. podľa obžaloby na jeseň 2017. V prípade Šufliarskeho približne o rok neskôr.

Na hlavnom pojednávaní sa nachádza trojica obžalovaných, vrátane Mariana K. Obžalovaná Alena Zs. požiadala súd, aby konal v jej neprítomnosti. Súd jej žiadosti vyhovel.


Súvisiaci článok
Otec Jána Kuciaka: Verím, že Kočnera za vraždu odsúdia už 24. apríla. Jeho obhajoba ide cestou, že je za tým tajná služba, aj s pomocou Lipšica
Čítajte viac >

Zdieľať článok
Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť