Nedeľa 27. 04. 2025 01:16:56 | Meniny má Jaroslav

Prokurátor napadol územný plán Žiliny v časti o regulácii reklamných stavieb. Delinčák: „Od začiatku sme tvrdili, že je to protizákonné“

Prokurátor okresnej prokuratúry v Žiline vydal protest proti územnému plánu, ktorý na návrh vtedajších poslancov Miriam Šutekovej a Vladmíra Randu, prijalo minulé zastupiteľstvo. Žiada ho zrušiť v časti, ktorá zakazuje používanie reklamných stavieb a reklamných zariadení nad rámec zákona. Poslanci sa mu v utorok chystajú vyhovieť. Návrh na prokuratúru podal poslanec, a zároveň majiteľ spoločnosti ARD systém Branislav Delinčák. Namietal jeho protizákonnosť a retroaktivitu. FOTO: Mesto Žilina

Michal Filek|19. február 2023|15:18:04


Súvisiaci článok
Boj v zastupiteľstve eskaluje: Dvanásti poslanci obviňujú Delinčáka, že profituje na nelegálnych reklamných tabuliach. Delinčák: „Klamú a útočia na moju rodinu“
Čítajte viac >

Snaha Šutekovej a Randu bola nad rámec zákona

Prokurátor sa s podaním stotožnil. Podľa neho prijatá regulácia nad rámec zákona vymedzuje reklamné zariadenia.

Nezákonnú legislatívu do územného plánu presadzovala Miriam Šuteková, ktorá napádala Delinčáka, jeho kolegu Jozefa Juriša, ale aj primátora Petra Fiabáne z konzervovania a tolerovania nelegálneho stavu.

279370106_371146505026036_1833960121779271523_n.jpg Proti tomuto Miriam Šuteková bojovala.

Žilinčania jej boj ocenili nezvolením v komunálnych voľbách a prokurátor vydaným protestom, ktorý konštatuje protiprávnosť prijatého územného plánu. „V rámci územné plánovania je mesto oprávnené v zásade bez obmedzení (pokiaľ nedôjde ku kolízii so záujmami chránenými inými VZN) regulovať reklamné stavby tak, ako tento pojem chápe stavebný zákon a to v podobe zásad a regulatívou pre ich umiestňovanie. V tejto súvislosti je potrebné uviesť, že pojem reklamná stavba je vymedzený explicitne v Stavebnom zákone. Nie je prípustné v rámci VZN tento pojem vykladať zužujúco, resp. rozširujúco v rozpore s jeho zákonnou definíciou,“ konštatoval prokurátor.

Hlavný architekt mesta Žilina Rudolf Chodelka vysvetľuje, že podľa prokurátora „hnuteľné veci či zariadenia, nespĺňajúce definíciu reklamnej stavby v zmysle zákona nemôžu byť regulované v rámci územného plánu mesta pre absenciu právneho rámca a splnomocnenia v zákone“.

To sa týka smerových tabuliek, ktoré firma ARD systém prevádzkuje v Žiline a na umiestnenie ktorých má prenajaté stĺpy trakčného vedenia.

„Po dôkladnom právnom posúdení vytýkaných vád platného VZN sme dospeli k názoru, že protest prokurátora je opodstatnený a navrhujeme, aby Mestské zastupiteľstvo v Žiline protestu prokurátora vyhovelo a odstránilo vytýkané nedostatky VZN prijatím jeho úpravy,“ odporúča poslancom Chodelka.

Tí budú o proteste rozhodovať v utorok.


Súvisiaci článok
Šuteková opäť útočí! Poslanci a primátor vraj konzervujú nelegálny stav v Žiline!
Čítajte viac >

Delinčák: Evidentná je snaha mesta dosiahnuť konsenzus, ktorý ušetrí verejné financie

Branislav Delinčák rozhodnutie prokurátora privítal. Tvrdí totiž, že systém v Žiline vybudoval ešte pred zmenou územného plánu a teda nemôže byť retroaktívny. Zmluvy s mestom uzatvoril ešte skôr, ako sa stal poslancom mestského zastupiteľstva.

„Áno, podnikám v tomto segmente, nielen v Žiline, ale na celom Slovensku, aj v ČR. Takže prirodzene som v konflikte záujmov. Napriek tomu, že tam mám aj osobný záujem, hájil som zákonnosť. Som rád, že sa teraz ukázalo, že to nebol len môj názor, ale že sa s tým stotožnil aj prokurátor,“ uviedol pre SP 21 Delinčák.

Poslanec a podnikateľ tvrdí, že po komunálnych voľbách nastala evidentná zmena v prístupe mesta. Kým totiž v minulosti nemala samospráva žiadny záujem o komunikáciu a dohodu a snažila sa direktívne presadzovať svoju predstavu, dnes je tu prítomná snaha o konsenzus.

316661240_10230208557944861_4988845693879921526_n.jpg Delinčáka na rozdiel od Šutekovej, do mestského zastupiteľstvo poslali voliči opäť.

„Potrebu regulácie reklamných zariadení si uvedomuje nielen mesto, ale aj hráči, ktorí v tomto odvetví pôsobia. A každý z nich je ochotný sadnúť si k stolu a hľadať riešenia. Za seba môžem povedať, že sme pripravení baviť sa o počtoch, aj vizuáloch. Ale na druhej strane neexistuje mesto bez reklamy. Aj v skanzene sú tabuľky a označenia. V Žiline žijú tisíce ľudí a nemôžeme povedať, že tu nebude ani zápalková škatuľka,“ hovorí Delinčák.

Snaha o dohodu medzi hráčmi v reklame a samosprávou môže občanom v budúcnosti ušetriť nemalé peniaze. „V minulosti sa tu viedli debaty o vyčlenení 300 – 500-tisíc eur na demontáž reklamných stavieb. Pri rokovacom stole je však možné odstrániť násobne viac reklamných stavieb, ako by to bolo na základe protizákonného územného plánu,“ dodal.

Mesto totiž, podľa Delinčáka, malo pristúpiť k určitej forme memoranda so spoločnosťami, ktoré tu prevádzkujú reklamné zariadenia a dohodnúť sa, ako by mali vyzerať, aké by mali byť ich počty, kde by mali byť umiestnené a kde by sa spoločnosti zaviazali samé odstrániť tie zariadenia, ktoré nebudú v súlade s týmto memorandom.

„Ušetria sa tak obrovské zdroje a zároveň to bude záväzok pre spoločnosti, aj pre mesto. Verím, že takéto memorandum bude podpísané,“ uzavrel Branislav Delinčák.


Súvisiaci článok
VIDEO Duel SP 21 Streďanská vs. Delinčák: O vizuálnom smogu v Žiline
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť