Následne mal v ten istý deň platobnou kartou uskutočniť 13 neoprávnených výberov v celkovej výške 2.600 Eur a nasledujúci deň uskutočniť ďalších päť neoprávnených výberov v celkovej výške 1.000 Eur. Uvedením konaním vznikla škoda vo výške 3.600 Eur. Vyšetrovateľ Policajného zboru obvinil 21-ročného muža z okresu Prešov z pokračovacieho zločinu neoprávneného vyrobenia a používania platobného prostriedku a z pokračovacieho prečinu krádeže. Muž je stíhaný na slobode.
Ďalšie okolnosti prípadu sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania.
Odporúčania polície k platobným kartám:
Napriek tomu, že platby kartou sú rýchle, bezpečné a pohodlné, nemali by sme zabúdať na základné pravidlá bezpečného používania platobných kariet.
• Svoju platobnú kartu nikomu nepožičiavajte, vystavovali by ste sa zbytočne riziku jej zneužitia.
• Identifikačné číslo platobných kariet (PIN kód) si nikdy nezapisujte na platobnú kartu, ani ho nenoste spolu s kartou na jednom mieste.
• Pri platení platobnou alebo kreditnou kartou v reštaurácii či v obchodoch, vždy musíte vidieť manipuláciu s ňou od začiatku až do konca, inak vám hrozí strata peňazí.
• Pri výbere peňazí z bankomatu si strážte svoje súkromie, vyberte si bankomat, ktorý je dobre osvetlený, dávajte pozor, či vás niekto nesleduje príliš zblízka. Finančnú hotovosť aj kartu hneď po ukončení transakcie bezpečne uschovajte.
• Neposkytujte údaje o svojich účtoch, ani číslach platobných kariet. Ak robíte nákup na internete a platíte kartou, používajte overené internetové obchody, pýtajte sa na referencie.
Pravidelne kontrolujte, či máte platobnú kartu pri sebe. Ak zistíte jej stratu alebo odcudzenie, okamžite to nahláste finančnej inštitúcii, ktorá kartu vydala, z dôvodu jej zablokovania a v prípade krádeže nahláste túto skutočnosť aj polícii.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť