Nedeľa 26. 03. 2023 11:30:39 | Meniny má Emanuel

Vo všetkých pohoriach Slovenska platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo

Vo všetkých pohoriach Slovenska aktuálne platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo, tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Hlavný lavínový problém je vetrom previaty sneh. Informoval o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby. FOTO: Stredisko lavínovej prevencie

TASR|7. február 2023|08:30:11


Súvisiaci článok
HZS: Blíži sa jeden z najnebezpečnejších týždňov roka v našich horách
Čítajte viac >

"Nízke teploty neprajú stabilizácii snehovej pokrývky, a tá je na mnohých strmých svahoch len mierne alebo málo spevnená. Lavínu je tak možné uvoľniť už pri malom dodatočnom zaťažení," priblížil Buliak.

Ako dodal, najnebezpečnejšie sú záveterné strany hrebeňov i terénne depresie, kde sú vetrom vytvorené vankúše a dosky rôznej tvrdosti. Podľa Buliaka je možný výskyt stredných spontánnych lavín a veľmi nebezpečné sú aj nižšie polohy, kde silný vietor sfúkal voľný sneh do pásma lesa a miernejších sklonov. "Tu je možné uvoľnenie lavíny, ktorá často končí v terénnej pasci, takže hrozí hlboké zasypanie," upozornil.

Počasie bude v utorok ovplyvňovať tlaková výš, ktorá prinesie chladné a jasné počasie. Počas dňa bude fúkať len slabý vietor. Teploty dosiahnu v najvyšších polohách mínus 15 až mínus desať stupňov Celzia. Za poslednú periódu sneženia podľa Buliaka pripadlo 50 až 100 centimetrov snehu.


Súvisiaci článok
Skvelá správa pre bežkárov! Trať medzi Stráňami a Jedľovinami je upravená!
Čítajte viac >

Zdieľať článok
Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť