Sobota 02. 12. 2023 12:31:21 | Meniny má Bibiána

Siedmy ročník oftalmologickej konferencie priniesol výnimočné kazuistiky

Oddelenie oftalmológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou Žilina zorganizovalo v spolupráci so Slovenskou oftalmologickou spoločnosťou už 7. ročník odbornej konferencie Žilinské očné kazuistiky. Vo štvrtok 17. novembra 2022 ponúkol program celoslovenského kongresu 23 jedinečných kazuistík a videoprezentácií spolu s 13 fotoprezentáciami. TEXT a FOTO: Lenka Záteková, hovorkyňa FNsP Žilina

Tlačová správa|24. november 2022|11:50:17

Ako priblížil primár očného oddelenia žilinskej nemocnice a hlavný organizátor konferencie Michal Štubňa, tradičné stretnutie oftalmológov získava rok čo rok väčšiu popularitu. V tomto ročníku sa zaregistrovalo viac ako 100 zdravotníkov.

„Medzi účastníkmi sú nielen mladí lekári, ale aj skúsení a prestížni odborníci, pričom tradične máme zastúpenie zo štátnych, ale i súkromných zdravotníckych pracovísk. Program je rozdelený do troch častí, kde v hlavnej kategórii odzneli štandardné prezentácie kazuistík formou prednášok, následne sa predstavili špeciálne videoprezentácie a súčasťou začiatku každého bloku boli zároveň fotoprezentácie. V každej z týchto častí autori prezentovali publiku raritné nálezy z ich praxe,“ uviedol M. Štubňa s tým, že prezentácie popísali konkrétne prípady pacientov od ich diagnostiky, cez priebeh ochorenia až po liečbu.

Podujatie malo vysokú odbornú úroveň aj podľa prezidenta Slovenskej oftalmologickej spoločnosti a prednostu II. Očnej kliniky Slovenskej zdravotníckej univerzity, Fakultnej nemocnice s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici Ladislava Janča. „Všetky prednášky, videoprezentácie a fotoprezentácie boli kvalitne spracované a odprednášané na profesionálnej úrovni. Myslím, že podujatie sa i tentokrát stretlo všeobecne s veľmi pozitívnym ohlasom,“ doplnil L. Jančo.

FNsP ZA_Siedmy ročník oftalmologickej konferencie Žilinské očné kazuistiky.JPG

Žilinské očné kazuistiky predstavili vo svojom závere troch víťazov, ktorí si odniesli cenu „Diamantové oko“ za najlepšiu kazuistiku, videoprezentáciu a fotoprezentáciu.

„Oceňovanie je náročné, keďže príspevky sú každým rokom kvalitnejšie, zaujímavejšie a prezentácia autormi je vynikajúca. Napriek tomu, že víťazi sú všetci, predsa len sme vybrali tri mimoriadne príspevky, ktoré získali špeciálne ocenenie,“ vyzdvihol kvalitu prednášajúcich primár žilinskej oftalmológie s tým, že v hlavnej kategórii najviac zaujala odbornú komisiu prezentácia kolektívu A. Hazuchová, K. Hodálová, B. Bušányová a D. Tomčíková z Kliniky detskej oftalmológie Národného ústavu detských chorôb a Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave s názvom „Omamný nádych ...“ .

FNsP ZA_V troch kategóriách odzneli výnimočné kazuistiky.JPG

Víťazným príspevkom v časti videoprezentácií sa stala projekcia „Challenging cataract surgery“ významného slovenského odborníka, zakladateľa mikrochirurgie oka v bývalom Československu a priekopníka v implantáciách umelých vnútroočných šošoviek profesora Milana Izáka v spolupráci s Andreou Izákovou z IzakVisionCenter v Banskej Bystrici. Špičkový oftalmológ, ktorý je držiteľom viacerých prestížnych slovenských i svetových ocenení, navštevuje Žilinské očné kazuistiky pravidelne.

„Na túto konferenciu sa vždy teším, pretože sa veľa dozviem, nájdem tu ohromne dobrý kolektív porozumenia a pekné odborné prostredie. Zo svojho archívu som tento rok využil jeden zo starších filmov, ktorý bol v minulosti premietaný aj na americkej akadémii, kde rovnako zvíťazil. Ide o zvláštnu operáciu dievčatka s ťažkou vrodenou chybou na oboch očkách,“ spresnil M. Izák, ktorého prednášky patria v rámci žilinského kongresu tradične k špičke. V minulosti si už odniesol jedno celkové víťazstvo v hlavnej kategórii, dve víťazstvá za videofilm a dve za fotografie. Spomedzi fotoprezentácií zvíťazil snímok domácich autorov z očného oddelenia FNsP Žilina od M. Veselovského, K. Mojákovej a M. Štubňu s titulkom „Prečo tá cieva ide cez tú dieru?“


Súvisiaci článok
Zdravotníci posielajú odkaz rodinám predčasne narodených detí
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť