Prvýkrát sa Svetový deň vegánov oslavoval v roku 1994. Anglická vegánska spoločnosť práve vtedy oslavovala 50. výročie svojho založenia, preto bola myšlienka Svetového dňa skvelou príležitosťou na vlastný sviatok vegánov.
Človek sa môže stať vegánom z rôznych dôvodov. Medzi tie najčastejšie patrí zmena životného a stravovacieho štýlu, schudnutie (aj keď by vegánstvo nemalo byť považované za diétu), morálne a etické dôvody, láska k planéte a zvieratám. Často sa môžete stretnúť s tým, že vegáni ochraňujú zvieratá, sú proti veľkochovom, nepáči sa im, keď žijú v nemorálnych podmienkach, zúčastňujú sa dobročinných aktivít, organizujú protesty a snažia sa šíriť osvetu o štúdiách, ktoré dokazujú, aký zlý vplyv môže mať konzumovanie mäsa a živočíšnych produktov na dennej báze pre človeka.
ILUSTRAČNÉ FOTO: THE 5TH na Pexels.com
Počas tohto dňa by sme sa naozaj mali zamyslieť nad tým, koľko mäsa konzumujeme a prečo. Ak je to vo vašich možnostiach, skúste doma zaviesť jeden vegánsky deň počas týždňa a uvidíte, či sa niečo zmení.
Prečo by ste sa o to mali snažiť? Zo štatistiky OSN vyplynulo, že až 26 % celkových emisií pochádza z jedla a 58 % z nich sa vytvára pri spracovaní mäsa a mäsových výrobkov. Menej živočíšnych produktov znamená menej emisií, čo následne znamená lepšie ovzdušie a tým pádom aj lepšiu planétu pre nás všetkých. Nie je to ideálna situácia?
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť