Nedeľa 14. 07. 2024 05:57:53 | Meniny má Kamil

Bytčianske komunitné centrum Ruka v ruke: „Chceme, aby sa na našich aktivitách cítili prijatí všetci takí, akí sú“

Komunitné centrum Ruka v ruke funguje v Bytči už 5 rokov. Spolu v malom meste vytvorili silnú komunitu, v ktorej nájdu radosť a uplatnenie nielen matky s deťmi. Ponúka priestor na relax, ale aj sebarealizáciu všetkým, ktorí o to majú záujem. Hovorili sme s podpredsedníčkou združenia Komunitné centrum Ruka v ruke Lenkou Ciglanskou. FOTO: Ruka v ruke

Michal Filek|12. október 2022|10:10:15


Súvisiaci článok
Talent Žilinského kraja: Akordeonista a futbalista Marek Holínec (FOTO + VIDEO)
Čítajte viac >

Aká je hlavná úloha Komunitného centra Ruka v ruke?

 • Našim hlavným cieľom je podporovať vzťahy cez rôzne aktivity, ktoré ponúkame. Chceme vytvoriť bezpečný a inšpiratívny priestor pre ľudí z Bytče a okolia, v ktorom sa môžu navzájom stretávať, spoznávať, učiť sa, alebo len prísť a oddýchnuť si. Súčasne chceme dať priestor ľudom v našom meste a okolí, ktorí sa chcú realizovať a niečo pre iných ponúknuť. Centrum ich chce spájať a dať priestor sa zrealizovať.

Čo to v praxi znamená?

 • Napríklad, zistili sme, že ženy, mamičky, staré mamy v našom meste a okolí chcú tráviť zmysluplne svoj voľný čas, na druhej strane sme našli tvorivých ľudí z komunity, ktorí by vedeli vytvoriť zaujímavé voľnočasové aktivity, tak sme ako centrum na to vytvorili priestor, zastrešili to, spojili dopyt a ponuku. Vznikol tak napríklad intenzívny kurz šitia pod vedením skúsenej krajčírky, tvorivý ateliér s profesionálnou umelkyňou, káva so psychologičkou – podporný priestor pre mamy na materskej, hrový večer pre dospelých so širokou ponukou stolových hier, kurz keramiky – tvorivé poobedia pri kuse hliny a pod.

310261994_3247221535537288_1751333082296932133_n.jpg

Je o vaše aktivity záujem?

 • Na začiatku nás ľudia museli spoznať, nedôverovali nám, čo je prirodzené. Nové veci potrebujú svoj čas. Podarilo sa nám uskutočniť niekoľko verejných hromadných akcií na Kaplnke – Jarná slávnosť a Cesta lietajúceho draka, kde nás ľudia mohli vidieť naživo. Náš štýl, naše naladenie a smerovanie. To veľa spravilo, vidíme ako sa z roka na rok záujem o naše aktivity zvyšuje. Mnohí ľudia nám uverili, že máme dobrý zámer a chceme naozaj len ponúknuť ďalšiu možnosť v meste ako sa realizovať, učiť, spájať a oddychovať.

Stretávate sa aj s kritikou?

 • Jasné a sme za ňu vďační. „O všetkom je nutné pochybovať“ ako hovorí latinské príslovie. Chceme ostať otvorení kritike, lebo si myslíme, že vďaka nej vieme naše služby ešte viac prispôsobiť ľuďom, pre ktorých to robíme. Je pre nás dôležité, aby ľudia vedeli, že ich nechceme meniť ani hodnotiť ako čo robia. Chceme, aby sa na našich aktivitách cítili prijatí všetci takí, akí sú. Často sú naši návštevníci rodičia a na začiatku sme vnímali, že prichádzala kritika v tom, ako pozeráme na výchovu či nosíme naše deti v šatkách, alebo dojčíme deti vyššieho veku. Postupne sme tieto témy otvárali a ukazovali, že možností ako sa starať o svoje deti sú rôzne a že my nemáme patent, čo je správne. To, že niektoré z nás to robia takto, neznamená, že keď iní to robia inak, je to zlé. Náš hlavný postoj je vytvorenie podpornej siete ľuďom tam, kde práve sú.

IMG_20220408_161420.jpg

Ako sa vám tento postoj darí realizovať?

 • Záleží nám na ľuďoch, s ktorými pracujeme. Náš realizační tím momentálne tvorí 13 ľudí z miestnej komunity, plus ich rodiny. Chceme im vytvoriť čo najlepšie podmienky, aby sa cítili podporení, vnímaní a aby vedeli, že môžu čokoľvek povedať a budú počutí. Veríme tomu, že ak má byť naším hlavným poslaním podpora vzťahov, tak musíme začať od seba a od tým najbližšie k nám. Potom sa táto mexická vlna už len posúva do ďalších radov a ovplyvňuje to atmosféru, prístup, komunikáciu, konkrétne činnosti počas všetkých aktivít pre verejnosť. Často počujeme, že ľudia sa v našom centre cítia ako doma, je tam priateľská atmosféra a záujem o druhého, to je pre nás jasná spätná väzba.

Pomáha táto starostlivosť o tím k tomu, aby mali ľudia chuť robiť veci dobrovoľnícky, teda bez nároku na odmenu?

 • Myslím si, že určite. Ľudia v našom centre mesačne odrobia stovky hodín bez nároku na odmenu. Veľmi si to vážime a zároveň vidíme, že ešte stále existujú ľudia, ktorým nie je ľahostajné ako sa spoločnosť ako celok vyvíja, ako spolu komunikujú rodiny, aký vzťah máme k sebe, k prírode a chcú sa aktívne do toho zapojiť cez to, čo im ide. V tíme mame rozdelené rôzne úlohy práve cez silné stránky ich členov, niekto sa nám stará o poriadok, niekto píše projekty, niekto opravuje text, či vedie tímové stretko alebo komunikuje s verejnosťou a partnermi. Vidím v tom veľkú silu - vedieť spolupracovať.

IMG_20220409_092947.jpg

Čo sa vám na tejto práci najviac páči?

 • Manželský pár, čo prekonal krízu vďaka tančiarni, ktorú sme realizovali, alebo otecko, ktorý nadšene učí strieľať z luku svojho syna počas našej jarnej slávnosti, rodina pokope na divadelnom predstavení v kultúrnom dome. Vyhorená mamička s tromi deťmi, ktorá začala chodiť na muzikoterapiu a podporila svoje zdroje. Nadšené deti, čo si po ceste zo žabiaka ešte aj na ulici spievajú spolu s mamou kukulienka kde si bola, ženu ktorá má talent a na našich aktivitách ho môže odovzdať iným.... je toho mnoho, malé veľké veci, ktoré ovplyvňujú jednotlivcov, rodinu ale súčasne celu spoločnosť.

Čo je najťažšie na tejto práci?

 • Nestratiť dôveru. Vieme, že máme iba jeden pokus. Žijeme v malom meste, a teda všetci tu o všetkých vedia. V tomto musíme mať jasno v hlavných hodnotách – byť otvorení kritike, byť transparentní, ponúkať kvalitné služby cez kvalitných lektorov, mať pokoru a dôveru. A samozrejme téma všetkých občianskych združení sú financie. Sme aktívni 5 rokov a chceme aby sme boli dlhodobo a stabilne. Ale stále veríme, že ak na jednej strane sú ľudia, čo takéto niečo chcú robiť pre danú komunitu, na druhej sú tí, čo majú chuť to finančne podporiť. Mnohých sme už našli, ďakujeme a ďalších stále hľadáme.

Ako by som vám ja obyčajný človek mohol byť užitočný?

 • Sú rôzne cesty. Príď a zaži nejakú našu aktivitu, staň sa súčasťou nášho tímu. Povedz o nás priateľom. Staň sa naším členom, či pravidelným darcom s akoukoľvek sumou alebo nás podpor jednorazovo. Alebo nám len praj, nech sa nám darí, aj pozitívne myšlienky vedia podporiť.

20221008_111603.jpg

Čo sa vám v poslednej dobe podarilo, na čo ste hrdí?

 • Nestratili sme človeka v mase ľudí. Teraz na jeseň sme organizovali verejnú rodinnú akciu Cesta lietajúceho draka, kde bolo vyše 700 ľudí. Nevideli sme masu ľudí, ale akčných oteckov ako šermujú so svojimi synmi a pridŕžajú sukničky svojim princeznám na tanečnom bále, trpezlivé mamičky sa navzájom rozprávajú a pri tom pozorujú deti pri love črievičiek z kráľovského jazierka, či starostlivých starých rodičov, ktorí radia vnúčatám ako vystreliť z praku a využijú šancu tiež si to skúsiť. Pomedzi to chodia „naši“ ľudia a sú k dispozícii - na podporu, rozhovor, či len podržať nejaké dieťa, kým druhé ide s mamou kresliť. Úžasná rodinná atmosféra potvrdzuje víziu nášho združenia. Komunitné centrum Ruka v ruke si praje, aby sme rozvíjali vzťahy a podporili to dobré v nás a medzi nami. Veríme, že ak sa spojíme a v druhých budeme hľadať skôr to, čo nás spája a nie to čo rozdeľuje, mesto, krajina ale koniec koncov aj svet sa tak stane lepším miestom pre život. Príležitosť má každý z nás a to tým, že začne od seba.

Bodka na záver?

 • Buďme vďační, za to, čo máme a ako sa máme. Veľa vecí vo vzťahoch, ktoré žijeme, berieme ako samozrejmosť a neoceníme to. A naopak na to, čo nefunguje sa stále zameriavame. Skúsme nájsť jednu vec, ktorá nás teší na nás, na našich deťoch, partnerovi, priateľoch či kolegoch a vyslovme to. Aj takéto niečo môže byť začiatkom pre budovanie lepších vzťahov v nás a okolo nás.

IMG_20220422_174900.jpg

IMG_20220816_104612.jpg

IMG_20220816_103131.jpg

IMG_20220816_104616.jpg

IMG_20220817_172604.jpg


Súvisiaci článok
Bytčianka Vanesa Šelmeková sa stala juniorskou majsterkou Slovenska v krasokorčuľovaní
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť