Pondelok 04. 03. 2024 12:26:56 | Meniny má Kazimír

Horskí záchranári súťažia v Nízkych Tatrách na Memoriáli Romana Bencúra

Horskí záchranári zo Slovenska, Česka a Poľska testujú v sobotu v Nízkych Tatrách svoje zručnosti na prvom ročníku Medzinárodných pretekov horských služieb. Podľa tlačového odboru Kancelárie ministra vnútra SR sú preteky v Demänovskej doline zároveň Memoriálom Romana Bencúra, ktorým chcú horskí záchranári vzdať úctu tragicky zosnulému kolegovi. FOTO: HZS

TASR|24. september 2022|15:00:17


Súvisiaci článok
Túlavé psy pri Petroviciach roztrhali stádo oviec. „O chvíľu môžu napadnúť človeka,“ obáva sa majiteľ
Čítajte viac >

Podujatie tohto formátu sa podľa rezortu vnútra koná na Slovensku prvýkrát.

"Preteky preveria zručnosti a znalosti horských záchranárov v oblastiach lezenia, fyzickej kondície, orientácie v teréne s GPS, práce s lanom, práce s technickými prostriedkami a zdravovedy. Na podujatí sa predstavujú dvojčlenné tímy Horských záchranných služieb (HZS)," informoval tlačový odbor.

"Tímová spolupráca je pri každodennej činnosti horských záchranárov, obzvlášť v ťažko dostupných terénoch, kľúčová. Zmeranie síl horskej záchrany s okolitými štátmi, s dôrazom na bezpečnosť, opatrnosť, rýchlosť, preverí nielen ich schopnosti a kompletný lezecký výstroj. Zároveň upevní vzájomné priateľské vzťahy s členmi HZS zo susedných krajín," povedal minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽANO).

Roman Bencúr pôsobil od roku 1998 ako dobrovoľný záchranár v Nízkych Tatrách a od 1. januára 2005 sa stal profesionálnym záchranárom HZS.

"Bol ľudský, pohotový a hlavne vždy dobre naladený. V práci sa vedel správne rozhodnúť. Nakoniec sa mu jeho vášeň pre hory stala osudnou, a to pri zimnom výstupe Mlynárovým žľabom 28. februára 2019, kde ho nečakane strhla lavína," uviedol tlačový odbor.

15-MEDZINARODNE-PRETEKY-HORSKYCH-SLUZIEB-1-724x1024.jpg


Súvisiaci článok
Žilinskí policajti zachránili počas nočnej služby ďalší ľudský život
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť