Pondelok 25. 09. 2023 12:16:54 | Meniny má Vladislav, Vladislava

ŽSK podpísal Memorandum o spolupráci pri pilotnom riešení ochrany povodia rieky Rajčianky

Memorandum o spolupráci podpísal v piatok (23.9.2022) ŽSK v zastúpení župankou Erikou Jurinovou, Občianske združenie Ekoenergia v zastúpení riaditeľom Ladislavom Židekom, spoločnosť Kofola a.s., zastúpená predsedom predstavenstva Jannisom Samarasom a členom predstavenstva Karlom Teichmannom a Občianske združenie MVO Ľudia a voda, zastúpené Michalom Kravčíkom. TEXT a FOTO: Eva Lacová, oddelenie komunikácie ŽSK

Tlačová správa|23. september 2022|16:40:03


Súvisiaci článok
Práce na obnove železničného uzla je v Žiline vidieť. Pozrite si fotogalériu z výstavby
Čítajte viac >

Rok 2022 poukázal na skutočnosti, ktoré sa prejavili extrémnym znížením prietoku našich riek. Povodie rieky Rajčianka patrilo medzi rieky najpostihnutejšie suchom. V Rajeckej doline však regionálni partneri vnímajú už dlhšiu dobu, že daný stav predstavuje ohrozenia a je nevyhnutné okamžite pristúpiť k reálnym riešeniam ochrany povodia.

Žilinský samosprávny kraj, Občianske združenie Ekoenergia, Kofola, a. s. a Občianske združenie MVO Ľudia a voda v rámci svojich zákonných právomocí a pôsobnosti, uvedomujúc si potrebu koordinovanej spolupráce pri ochrane nášho prírodného prostredia sa rozhodli implementovať pilotné riešenie pre zadržiavanie vody v hornom povodí rieky Rajčianky. Navrhnuté riešenie bude zabezpečovať efektívnu a účinnú spoluprácu a ochranu štátnych, verejných zdrojov, uznávajúc dôležitosť vytvorenia vhodných podmienok pre odbornú spoluprácu v medziach možných a zákonných kompetencií, pri výmene informácií, skúseností a najlepšej praxe.

Memorandum bolo podpísané v Bioklimatickom parku Drienová, ktorý spravuje Občianske združenie Ekoenergia v Rajci.

„Teším sa z tejto spolupráce, nakoľko ju pokladám za veľmi dôležitú. Táto aktivita je prvou, ktorá sa venuje adaptácií na zmenu klímy. V rámci implementácie projektu Inteligentný a lepší Žilinský samosprávny kraj z Operačného programu Efektívna verejná správa, sa viacero expertov podieľalo na vypracovaní stratégie

52377555027_80331db799_k (1).jpg

„Ozdravenie klímy Žilinského kraja,“ ktorá poukazuje na riešenia ochrany klímy – pilotné riešenia ochrany vôd, zadržiavanie vody v krajine, boj proti suchu a využívanie obnoviteľných zdrojov energie v regióne,“ uviedla Erika Jurinová, predsedníčka ŽSK.

Strany memoranda sa dohodli na vzájomnej spolupráci pri implementácií pilotných riešení zadržiavania vody v hodnom povodí rieky Rajčianky. Súčasťou spolupráce budú pracovné stretnutia a konzultácie. Vstupnými odbornými dokumentami, ktoré obsahujú navrhované riešenia zadržiavania vody v hornom povodí rieky Rajčianky sú: „Ozdravenie klímy Žilinského kraja“ s modelovým riešením Rajeckej doliny odbornou skupinou expertov v rámci dokumentu Stratégia Žilinského samospráneho kraja 22+ a „Program trvalej regenerácie vodných zdrojov v Rajeckej doline,“ z iniciatívy OZ Ekoenergia a Kofola, a.s.

Prvé pilotné riešenia, ktorými sú dve vodozádržné opatrenia (hrádzky) boli realizované v júli 2022 v spolupráci s obcami Ďurčiná a OZ Ekoenergia, pričom preukázali svoju plnú funkčnosť pri väčších zrážkach už na konci júla 2022. Ďalšie vodozádržné opatrenia budú realizované v rokoch 2022 a 2023 v plnej súčinnosti s obcami povodia Rajčianky. Odborné práce budú vedené Michalom Kravčíkom – expertom na riešenia vody, sucha a klimatických zmien.


Súvisiaci článok
Zdesenie, hnev a smútok! Z potoka na Rosinkách odvážajú tony odpadu (FOTO + VIDEO)
Čítajte viac >

Zdieľať článok
Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť