Prítomnosť neprispôsobivých občanov vo vestibule železničnej stanice v Čadci sa podľa slov miestnych mestských policajtov stala v poslednom období už neúnosnou.
„Často je stanica a jej okolie sprevádzané hlukom, väčším znečistením a zápachom, ako aj agresívnym správaním týchto osôb, ktoré sú často pod vplyvom alkoholu. Zamestnanci ŽSR nie sú schopní sami účinne riešiť tento problém. Na dohováranie neprispôsobiví občania reagujú často podráždene a človeku, ktorý k nim s týmto úmyslom prehovára, často adresujú množstvo vulgarizmov,“ priblížila Mestská polícia Čadca na svojej internetovej stránke a ďalej uviedla, že v minulosti sa vyskytli aj fyzické napadnutia zamestnancov Železníc Slovenskej republiky.
Priestory železničnej stanice v Čadci patria do správy štátu, avšak čadčianski mestskí policajti sú toho názoru, že zrejme pre nedostatok príslušníkov železničnej a poriadkovej polície, nie sú zásahy v týchto priestoroch častejšie.
„Na základe týchto skutočností sa vedenie Mesta Čadca rozhodlo riešiť tento problém prostredníctvom svojho poriadkového útvaru - Mestskej polície Čadca, a tak vypomôcť štátu. Mestská polícia začala pravidelne vykonávať kontroly v okolí hlavnej železničnej stanice Čadca,“ priblížili mestskí policajti z Čadce a ďalej pokračovali:
„Doposiaľ boli riešení traja bezdomovci, ktorí si po sebe poupravovali skládky neporiadku, ktoré vytvorili priamo na verejnom priestranstve pred železničnou stanicou. Tieto neprispôsobivé osoby odmietajú pomoc vo forme ubytovania a teplej stravy v Dome charity sv. Gianny v Čadci, ktorú každoročne finančne podporuje aj Mesto Čadca.“
Foto: ilustračné / Franz Spitaler na Unsplash.com
Hliadky Mestskej polície Čadca od začiatku roka 2022 vykonali celkom 244 zákrokov voči osobám bez domova, prípadne voči osobám zo sociálne slabšieho prostredia. Z verejného priestranstva, ale aj z objektov v správe majetku mesta, z bytových domov mestskí policajti opakovane vykázali 69 ležiacich osôb.
„Problémom polície pri plnení úloh na úseku verejného poriadku sú zákroky s osobami, ktoré majú príznaky značného požitia alkoholických nápojov a v dôsledku toho vzbudzujú verejné pohoršenie alebo ohrozujú seba, svoje okolie, svoju rodinu, či iné osoby, a taktiež verejný poriadok z dôvodu absencie protialkoholickej záchytnej izby, tzv. záchytky. Na zriadení záchytnej izby najmä z dôvodu jej financovania sa kompetentné orgány už niekoľko rokov nevedia dohodnúť. Ide o problém, ktorý polícia, a je to rovnako v prípade Policajného zboru, ako aj mestskej polície, nedokáže vyriešiť k spokojnosti občanov,“ uzavrela Mestská polícia v Čadci na svojej oficiálnej internetovej stránke.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť