Na hrade sa podľa odbornej literatúry vystriedalo viacero majiteľov, napríklad Pongrácovci, Pavol Kiniži, Kostkovci, Deršfiovci alebo Vešeléniovci.
„Mohutné viacnásobné opevnenie na západnej a južnej strane – silné múry, veže, bastióny, štyri brány urobili z neho najlepšie opevnený hrad na hornom Považí. V roku 1970 bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Po dlhotrvajúcich rekonštrukčných prácach bol v roku 1995 sprístupnený verejnosti ako konzervovaná ruina,“ dozvedáme sa o histórii Hradu Strečno.
Najznámejšou historickou osobnosťou, ktorá na hrade žila, bola Žofia Bosniaková, manželka Františka Vešeléniho.
„Pre svoje dobré skutky a pomoc chorým a chudobným bola nazývaná aj Svätica zo Strečna. Zomrela ako tridsaťštyriročná v roku 1644. Keď po štyridsiatich piatich rokoch našli cisárski vojaci jej telo v krypte na hrade, bolo takmer neporušené. V súčasnosti je v krypte hradu umiestnená figurína Žofie po smrti ako súčasť stálej expozície v kaplnke,“ uvádza odborná literatúra o Hrade Strečno.
V priestoroch hradu sa nachádzajú expozície Považského múzea v Žiline, rovnako sú vystavené exponáty, ktoré prezentujú archeologické nálezy z okolia Žiliny a taktiež celkovú históriu hradu. V roku 2013 bola pod hradom vybudovaná replika stredovekej dediny s názvom Paseka, ktorú môžu turisti navštíviť bezplatne. Z dostupných zdrojov sa dozvedáme, že bola postavená autenticky podľa dobových stredovekých stavieb.
„Pozostáva z piatich malých kompletne vybavených drevených domčekov so slamenými strechami – dom stredovekého pekára, rybára, ľudovej liečiteľky a útulne pre pútnikov. Súčasťou dediny je funkčná zvonica a studňa. Využité sú tradičné materiály tých čias – drevo a tŕstie. V bezprostrednej blízkosti vybudovanej stredovekej dediny návštevníkov zaujme oddychová časť – ohnisko s grilom a studňou. Novovybudovaný prezentačný priestor v štýle amfiteátra s lavičkami slúži na ukážky remesiel a kultúrne vystúpenia. Pri projekte sa nezabudlo ani na najdôležitejších návštevníkov – deti. Drevené ihrisko s využitím motívov hradnej architektúry ponúka možnosť stráviť príjemné chvíle pod hradom. Výstavba stredovekej dediny sa realizovala ako projekt „Oddychová zóna pod hradom Strečno“,“ uvádza odborná literatúra.
Redakcia SP 21 oslovila Považské múzeum v Žiline s otázkou, či na Hrade Strečno plánuje tento rok realizovať nejaké rekonštrukcie a aké rekonštrukcie už hrad absolvoval za minulé roky.
„V roku 2018 boli v rámci projektu spolufinancovaného z dotácie MK SR v programe Obnovme si svoj dom a na základe rozhodnutia KPÚ vykonané reštaurátorské práce. Práce sa týkali reštaurovania interiérových stien hradnej kaplnky na hrade Strečno a vychádzali zo schváleného návrhu na reštaurovanie. Realizované boli nasledovné práce: mechanické odstránenie cementových omietok z 80. rokov 20.storočia, postupné mechanické odstránenie hrubej vrstvy cementového nástreku z povrchu kamenného muriva stien kaplnky, vyčistenie škár muriva a povrchu fragmentárne zachovaných primárnych omietok od prachových častíc vysatím a tlakovým vzduchom a dočistenie povrchu omietok a klenby, očistenie plastických kamenárskych prvkov ostení okien a primárnych nábehov klenby, injektovanie uvoľnených častí primárnych vápenných omietok, spevnenie deštruovaného povrchu omietok a spevnenie kamenných článkov. Pretože finančné prostriedky získané z MK SR nepostačovali na ukončenie všetkých prác, boli nám poskytnuté prostriedky na dokončenie z ŽSK,“ zhrnula Katarína Repáňová, správkyňa hradu Strečno.
Ďalej sa dozvedáme, že v roku 2020 sa na hrade Strečno začalo s reštaurovaním interiérových stien v severnom paláci. Projekt bol spolufinancovaný z dotácie Ministerstva kultúry Slovenskej republiky v programe Obnovme si svoj dom. Práce pozostávali z viacerých častí a prebiehali za náročných podmienok. Realizovali sa totižto v chladných mesiacoch, kedy bolo potrebné vykúriť studené hradné priestory. Postup prác priblížil reštaurátor Adrián Giač:
„Najskôr išlo o celoplošné mechanické odstránenie sekundárnych cementových povrchových úprav zo stien, mált z hĺbky škár muriva a nevhodného krycieho náteru z drevených trámov. Potom bolo potrebné spevniť murivo, upraviť trasovanie elektrických rozvodov, chemicky ošetriť zavlhnuté drevené trámy a upevniť ich o betónový strop. Chýbajúce časti muriva sa doplnili kameňmi rôznej veľkosti a omietky v rozsahu druhého podlažia novou vápennou omietkou. Napokon boli farebne scelené steny a upravené drevené trámy aj ich kovové ukotvenia. Priebeh reštaurovania bol pravidelne konzultovaný s Krajským pamiatkovým úradom v Žiline.“
Rekonštrukcia sa mala dotknúť aj sakristie gotickej kaplnky, kvôli chýbajúcim finančným prostriedkom sa však urobila len časť naplánovaných prác a v rekonštrukcii sa pokračovalo v roku 2021.
V rámci Grantového systému MK SR v programe Obnovme si svoj dom, Považské múzeum získalo financie na záverečnú etapu ukončenia reštaurovania interiérových omietok v severnom paláci a v sakristii na hrade Strečno.
„Hlavným zámerom je dokončenie reštaurovania interiérových omietok tak, aby spolu s už reštaurovanou kaplnkou tvorili vizuálne jednotný celok. Cieľom samotného reštaurovania je úsilie o záchranu a konsolidáciu originálnych hmôt a zároveň o dosiahnutie čo najautentickejšieho výrazu kultúrnej pamiatky s prezentáciou zachovaných plôch stredovekých omietok. Výsledkom reštaurovania a následnej obnovy výstavných technických prvkov bude nielen záchrana národnej kultúrnej pamiatky, ale zároveň aj jej estetické a informačné zhodnotenie a tým skvalitnenie jej prezentácie laickej aj odbornej verejnosti,“ Adrián Giač, odborný garant realizácie.
„Ešte v roku 2021 začali rekonštrukčné práce na hlavnej bráne hradu Strečno a do konca mája tohto roku boli aj ukončené. Išlo o opravu strechy a interiérových priestorov. Tieto práce boli zrealizované prostredníctvom projektu v rámci cezhraničnej spolupráce podporeného z programu Interreg SK-CZ. Ide o kombinovaný projekt rozvoja dopravnej infraštruktúry v prihraničnom regióne s doplnkovou investíciou do objektu kultúrneho dedičstva a marketingovo zameranými mäkkými aktivitami. Konkrétne ide o investície do cestnej komunikácie III. triedy na českej strane a investície do cyklotrasy a cyklo-lávky spolu s rekonštrukciou hradnej brány na hrade Strečno na slovenskej strane,“ uviedla Katarína Repáňová, správkyňa hradu Strečno.
Ďalej našu redakciu zaujímalo, či aj interiér hradu prešiel rovnakou obmenou. Z dostupných zdrojov vieme, že v tomto roku bola vynovená archeologická expozícia a mučiareň. V prvej časti expozície sú prezentované archeologické nálezy z obdobia od praveku až po stredovek, ktoré sa našli počas výskumov v Strečne a v okolitých obciach.
„Návštevníci si môžu prezrieť keramiku lužickej a púchovskej kultúry či zaujímavý súbor bronzových predmetov z depotu objaveného v Rosine. Z predmetov datovaných do veľkomoravského obdobia možno vidieť napríklad železný kľúč, motyku, sekeru, radlicu, a tiež unikátny železný meč z 9. storočia,“ priblížila archeologička Považského múzea, Andrea Slaná.
V ďalšej časti sú vystavené nálezy objavené počas výskumov na okolitých hradoch, ale najmä priamo na Hrade Strečno.
„Vo vitrínach sú prezentované stredoveké a novoveké exponáty, napríklad kachlice a keramika z hradu – džbány, hrnce, hrnčeky trojnohá panvica, zrekonštruované časti hrncov či repliky nádob. Niektoré sú zdobené farebnou glazúrou. Najzaujímavejším nálezom je zrekonštruovaný modrý majolikový tanier – tzv. Benátske berettino, ktoré dokladá dovoz luxusnej keramiky na hrad. Z kovových nálezov možno vidieť železné kliny, klince, strely do kuše či nôž so zachovanou drevenou rúčkou,“ pokračovala Slaná.
Mnohé vystavené nádoby boli podľa slov Repáňovej, správkyne Hradu Strečno, reštaurované, prípadne zhotovené nanovo formou replík. „Súčasťou prehliadky hradu je stredoveká mučiareň, ktorá je taktiež vynovená. Pôvodne sa na hrade Strečno nenachádzala, je však zaujímavým doplnkom pre poznanie temnej stránky stredoveku. V expozícii sú inštalované rôzne mučiace nástroje, ktorými sa obvinení a odsúdení trestali a mučili,“ dodala Repáňová.
Na našu otázku, aké zaujímavé aktivity čakajú na návštevníkov hradu do konca tohto roku a aké sú s hradom plány do budúcnosti, nám Repáňová odpovedala takto:
„Pre návštevníkov sa snažíme pripraviť nielen zábavné, ale aj kultúrno-výchovné podujatia. Sezóna je už v druhej polovici, takže nám zostávajú ešte aktivity tradičné, ale aj vymysleli sme aj niečo nové. Najbližším podujatím sú Hradné hry Žofie Bosniakovej, ktoré sa budú konať v nedeľu 7. augusta 2022. Súčasťou programu bude ukážka remesiel, dobového tanca, šermiari, delostrelci, sokoliari aj dobová kuchyňa. V stredu 10. augusta 2022 nás čaká aj druhá tohtoročná nočná prehliadka so zážitkovými predstaveniami, ohňovou šou či videomappingom na hradných múroch,“ priblížila nadchádzajúce udalosti správkyňa Hradu Strečno a ďalej pokračovala:
„Vo štvrtok 18. augusta 2022 sprístupníme v severnom paláci hradu výstavu Hľadanie svetla autorky Andrei Hellovej. V ten istý deň si môžu priaznivci Pavla Hammela užiť koncert v stredovekej dedine Paseka. Medzi tradičné podujatia na konci leta patrí Pasekanie, ktoré sa bude konať v sobotu 27. augusta 2022. V septembri sa prenesieme do chutí a vôní stredovekej kuchyne na podujatí Cestovanie v čase, ktoré sa uskutoční v nedeľu 25. septembra 2022. Sezónu ukončíme 22. októbra 2022 atraktívnym podujatím Noc duchov, tekvíc a strašidiel,“ uviedla pre našu redakciu Repáňová, ktorá sa o plánoch do budúcnosti vyjadrila takto:
„Pripravujeme novú expozíciu hradu, ktorá bude prebiehať vo viacerých etapách. Začali sme tým, že sme zadali vypracovanie prvej časti hradu pod názvom „Majitelia hradu“. Veríme, že sa nám podarí túto náročnú úlohu zrealizovať a v budúcom roku otvoriť pre verejnosť,“ uzavrela Katarína Repáňová, správkyňa Hradu Strečno.
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť