Sobota 24. 02. 2024 12:23:58 | Meniny má Matej

Zásahový tím odstránil v Turci dva problémové medvede

Dvoch problémových jedincov medveďa v okrese Martin tento týždeň odstránili pracovníci Zásahového tímu pre medveďa hnedého. Zvieratá svojím správaním a častými návštevami intravilánu ohrozovali bezpečnosť tamojších obyvateľov. TASR o tom vo štvrtok 21. júla 2022 informovala manažérka pre komunikáciu Štátnej ochrany prírody SR Kristína Bocková. Foto: ilustračné / Tatjana na Pexels.com

TASR|22. júl 2022|07:36:46


Súvisiaci článok
Žilinskí psičkári, buďte obozretní! Na Solinkách a Vlčincoch niekto vo veľkom rozhadzuje otravu
Čítajte viac >

V utorok 19. júla 2022 zásahový tím odstránil trojročného samca s hmotnosťou 55 kilogramov pri obci Sučany. Jedinec opakovane navštevoval intravilán obce a vyhľadával potravu v podobe plodov ovocných drevín v záhradách rodinných domov aj v komunálnom odpade.

„Jeho správanie bolo vyhodnotené ako nebezpečné, keďže pri stretnutí s človekom nejavil známky plachosti. Zásahový tím dostával o jeho výskyte hlásenia od tamojšej samosprávy, príslušníkov Policajného zboru, Hasičského a záchranného zboru aj domácich obyvateľov,“ priblížila Bocková.

V stredu 20. júla 2022 usmrtili trojročnú samicu medveďa s hmotnosťou 57 kilogramov pri obci Lipovec. Problémová medvedica sa pravidelne pohybovala po komunikáciách v intraviláne obce, v záhradách rodinných domov a oblasti Lipoveckých jazier. Samica podľa Bockovej nejavila známky plachosti a vykazovala nízku citlivosť na plašenie svetlom, zvukom, poplašnými výstrelmi, pyrotechnikou či paintballovým strelivom.

„Plašenie problémových jedincov je jednou z foriem averznej terapie. Cieľom je znovunavodenie plachosti u jedincov s pozmeneným správaním prostredníctvom negatívneho stimulu,“ vysvetlila Bocková.

Ako dodala, správanie medvedice bolo vyhodnotené ako nebezpečné a predstavovalo reálnu hrozbu. Odstránili ju v súčinnosti s políciou, ktorá na mieste dohliadala na bezpečnosť návštevníkov.


Súvisiaci článok
Kysuckí radniční získali nenávratný grant vo výške takmer dvestotisíc eur na originálny projekt (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť