Streda 07. 05. 2025 20:22:58 | Meniny má Monika

Stratili ste doklady v zahraničí? Toto musíte rýchlo urobiť

Strata, či odcudzenie dokladov. Môže sa to stať každému. Čo však robiť, keď o doklady prídete v zahraničí? FOTO: Polícia SR

D U|14. júl 2022|19:25:06


Súvisiaci článok
Žilinskí policajti posilnia hliadky v obci Porúbka pri Žiline
Čítajte viac >

Každé odcudzenie, či stratu dokladov musí občan v prvom rade oznámiť osobne na ktoromkoľvek oddelení dokladov okresného riaditeľstva Policajného zboru, alebo na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru. Je dôležité zároveň nahlásiť aj zmiznutie ostatných predmetov a platobných kariet, aby mohli policajti začať včas a efektívne vo veci konať.

„Ak občania svoje cestovné doklady (cestovný pas, občiansky preukaz) opätovne nájdu v žiadnom prípade ich nemôžu ďalej používať. Je potrebné ich odovzdať na oddelení dokladov okresného riaditeľstva Policajného zboru. Môže sa totiž stať, že ak sa pri kontrole občan preukáže cestovnými dokladmi, ktoré sú evidované v databáze stratených a odcudzených dokladov, môže byť podozrivý zo zneužitia týchto dokladov, pričom vstup na územie iných krajín mu nebude umožnený, alebo si môže spôsobiť ďalšie nepríjemnosti, náklady a stratu času,“ upozorňuje Polícia SR.

Ak prídete o svoje doklady v zahraničí, ocitáte sa v ešte nepríjemnejšej situácii. „Ak občan stratí alebo mu odcudzia cestovný pas v zahraničí, je povinný ohlásiť bezodkladne túto stratu alebo odcudzenie na zastupiteľskom úrade Slovenskej republiky a po návrate do Slovenskej republiky tiež príslušnému oddeleniu dokladov, ktoré cestovný pas vydalo; ak občan pri ohlásení predkladá doklad o strate alebo odcudzení cestovného pasu v inom ako slovenskom alebo českom jazyku, priloží aj jeho osvedčený preklad do štátneho jazyka,“ vysvetľuje polícia.

pexels-mikhail-nilov-6963879.jpg ILUSTRAČNÉ FOTO: Mikhail Nilov na Pexels.com

Ak nemáte pri sebe iný platný cestovný doklad na návrat do svojej vlasti, požiadajte zastupiteľský úrad Slovenskej republiky o vydanie náhradného cestovného dokladu. „Ak v danej krajine nie je zastupiteľský úrad Slovenskej republiky, občan požiada o vydanie náhradného cestovného dokladu EÚ ktorýkoľvek zastupiteľský úrad štátu EÚ. Ak občan neohlási bezodkladne stratu, odcudzenie, poškodenie alebo zneužitie cestovného pasu, dopustí sa priestupku, za ktorý je možné uložiť pokutu až do výšky 331 €,“ varuje polícia pred nepríjemnosťami.

Ak ste prišli v zahraničí o občiansky preukaz formátu EÚ (malá plastová kartička) je možné stratu, alebo odcudzenie ohlásiť aj prostredníctvom portálu MV SR ak máte prostredníctvom elektronickej služby Modifikácia kontaktných údajov nastavený tzv. diskrétny údaj.

Na záver zopár rád od polície:

  • V každom prípade odporúčame dávať si pozor na svoje veci, aby ste takýmto nepríjemnostiam predišli. Ľudia väčšinou mávajú doklady v peňaženke aj s ďalšími dokladmi ako vodičský preukaz, poistenecká kartička, bankomatové karty. Taktiež môžu zmiznúť s dokladmi aj mobily, kľúče a podobne,
  • preto radíme nemať všetko pokope, ale rozdeliť na viaceré miesta, nenosiť vyššiu finančnú hotovosť. Treba si dávať pozor aj v prípade, ak sa idete kúpať, svoje veci majte vždy pod dohľadom,
  • buď sa vystriedajte na deke, alebo poproste niekoho, aby vám veci postrážil. Ak vám predsa len zmiznú, odporúčame kontaktovať aj vašu banku, či mobilného operátora, včasným zablokovaním predídete ďalším nepríjemnostiam.

Súvisiaci článok
Počas leta na Podbanskom stretnete aj policajtov na koňoch
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť