Štvrtok 25. 04. 2024 19:40:43 | Meniny má Marek

Koordinátor reštaurovania žilinského Sirotára: Komplexná obnova bude trvať do konca novembra tohto roku (FOTOGALÉRIA + ROZHOVOR)

Brat Tomáš Fusko, kapucín a koordinátor reštaurovania žilinského Sirotára nám v rozhovore prezradil, ako pokračujú stavebné a reštaurátorské práce na obnove Kostola Obrátenia svätého Pavla apoštola v Žiline, priblížil nám koľko bude trvať obnova Sirotára do naplánovanej finálnej podoby a uviedol aj nové možnosti využitia týchto priestorov, ktoré obnova kostola prinesie. Foto: Sirotár Žilina

Juliana Krčulová|20. jún 2022|12:28:15


Súvisiaci článok
Postupne sa začína odkrývať reštaurovaná fasáda Sirotára a priľahlého kláštora v Žiline (FOTOGALÉRIA)
Čítajte viac >

Ako pokračuje reštaurovanie žilinského Sirotára v mesiaci jún? Aké stavebné práce sú na Sirotári ešte naplánované?

  • „Obrazne povedané v mesiaci jún 2022 sa pracuje na všetkých frontoch. Najviac pozornosti a síl sa však vkladá do dokončenia čelnej fasády kostola. Obnovu máme rozdelenú na tri časti. Prvá časť zahŕňa čelné fasády kostola a kláštora spolu s fasádami vo vnútornom bloku kláštora, tzv. Rajský dvor, druhá zastrešenie Rajského dvora a vytvorenie interiéru a tretia reštaurovanie podlubia kláštora a kostola. Na fasádach sa dokončujú klampiarske prvky, popri tom sa inštaluje osvetlenie a na záver nás čaká čistenie, zatieranie a demontáž lešenia. Čelné fasády kostola a kláštora plánujeme dokončiť do polovice, respektíve do konca mesiaca júl 2022. Potom budeme všetky sily orientovať na dokončenie zastrešenia Rajského dvora, vytvorenie interiéru a obnovy podlubia.“

Hotová fasáda v Rajskom dvore.jpeg

02 - kópia.jpg

Na základe reštaurátorského výskumu ste dospeli k dvom projektovým dokumentáciám - Na koľko percent sú doposiaľ projektové dokumentácie naplnené a aké stavebné práce ešte chýbajú do kompletného zrealizovania projektových dokumentácií?

  • „Ak počítame k prvej projektovej dokumentácii aj obnovu podlubia kostola a kláštora v otázke realizácie sa pohybujeme niekde na cca osemdesiatich percentách. Na dokončenie tejto časti, ako som už spomínal, chýbajú klampiarske práce, osvetlenie a záverečné čistenie. Podlubie kostola a kláštora je momentálne v procese odstraňovania sekundárnej omietky. Čo sa týka zastrešenia, odhadol by som to na štyridsať percent zrealizovanej časti projektu. Momentálne sa pracuje na samotnom zastrešení, montáži požiarnych okien a dverí, elektroinštalácie a vykurovaní nového priestoru.“

IMG_7017 - kópia.jpeg

IMG_7114 - kópia.jpeg

Koľko bude trvať obnova Sirotára do naplánovanej finálnej podoby a s akými obmedzeniami v súvislosti s obnovou musia veriaci počítať?

  • „Komplexná obnova bude trvať do konca novembra 2022. Momentálne je zo štyroch vstupov do kostola a kláštora sprístupnený len hlavný vchod do kostola. Pravdepodobne to tak zostane až do konca obnovy.“

Reštaurovanie žilinského Sirotára finančne podporilo Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky – Vyhlásili ste aj vy finančnú zbierku, do ktorej sa môže zapojiť aj široká verejnosť?

  • „Áno, v rámci správy kostola sme vyhlásili pravidelnú mesačnú prvopiatkovú zbierku po rannej a večernej svätej omši priamo v kostole, ktorá trvá počas celej obnovy. Na stránke obnovy sú určené dva ďalšie spôsoby finančnej podpory, buď cez transparentný účet alebo cez portál Darujme.sk. Napokon osobne oslovujeme sponzorov. Ďakujeme všetkým, ktorí nám pomáhate spoločnými silami dokončiť toto dielo.“

IMG_7564 - kópia.jpeg

IMG_7637 - kópia.jpeg

Informovali ste verejnosť, že najvýraznejšia zmena obnoveného Sirotára sa bude týkať farebnosti fasád kostola a kláštora – Ako ste k novým farbám dospeli a aké ďalšie vizuálne zmeny reštaurovanie prinesie?

  • „V období baroka bolo veľmi obľúbené kombinovať rôzne typy omietok pri povrchovej úprave fasád objektov. Mohla to byť napríklad kombinácia hrubozrnnej omietky a vyhladených častí, ktoré boli na povrchu upravené monochromatickým vápenným náterom alebo veľmi často vo viacerých odtieňoch. Veľmi módnou bola tmavosivá omietka zafarbená sadzami alebo rozomletým drveným uhlím. A práve takúto použili jezuiti na fasádach kláštora aj kostola v Žiline. Vápenná omietka bola zafarbená dreveným uhlím na relatívne tmavú intenzitu, jej povrch bol dosť drsný. V štruktúre omietky sú viditeľné čierne zrnká uhlia. Farebný kontrast dosiahli kombináciou s klasickou jemnou vápennou omietkou, na ktorú bol aplikovaný farebný náter. Sivočierna omietka sa už povrchovo neupravovala. Na žilinských fasádach zvolili snáď najväčší možný kontrast – efekt čierno-bielej,“ uviedol koordinátor reštaurovania, brat Tomáš Fusko a dodal:

IMG_7638 - kópia.jpeg

Práce na podlubí kláštora.jpeg

  • „Pri reštaurovaní omietok kostola postupujeme rovnakým spôsobom ako majstri pred viac ako 270 rokmi a farebný kontrast tvorí vápenná omietka s pridaným uhlím a ,,štandardná” svetlá, na ktorú príde biely náter. Je to náročné na čas i prácu, ale finálny výsledok obohatí námestie pôvodnou barokovou krásou.“

Prinesie reštaurovanie žilinského Sirotára nové možnosti využitia týchto priestorov?

  • „Áno, zastrešením Rajského dvora v rámci kláštora a vytvorením nového interiéru sa nám naskytne možnosť širšieho využitia tohto priestoru pre verejnosť. Momentálne podnikáme kroky na vytvorenie galérie.“

Práce v Rajskom dvore, budúci interiér.jpeg


Súvisiaci článok
Konateľ žilinskej autoumyvárne KáBéčko: Oplatilo by sa nám mať v zime zatvorené, no to by sme našim zákazníkom nikdy nespravili
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť