Nedeľa 16. 06. 2024 15:24:56 | Meniny má Blanka, Bianka

Desiatich poslancov z Varína obvinila NAKA

Národná kriminálna agentúra obvinila desiatich poslancov Obecného zastupiteľstva vo Varíne. Obvinení sú v súvislosti s tým, že nehlasovali za návrh svojej kolegyne Lenky Tichákovej, ktorá sa snažila o premenovanie Ulice J. Tisa. Ticháková za svoju iniciatívu získala ocenenie Biela vrana. Jej kolegom hrozí basa. FOTO: Ľubo Bechný

Michal Filek|23. december 2021|15:29:19

Jednou z obvinených je poslankyňa Lenka Milová. SP 21 ju oslovil so žiadosťou o stanovisko. Zaslala nám ho v mene všetkých kolegov. Zverejňujeme ho v plnom znení.

„Dobrý deň, na základe oslovenia všetkých dotknutých obvinených poslancov vydávame týmto nasledujúce spoločné stanovisko:

  • vyšetrovateľ NAKA obvinil 10 z 11 poslancov OZ vo Varíne z prečinu podľa § 422 ods.1 Trestného zákona - z prejavu sympatie k skupine, hnutiu alebo ideológii smerujúcej k potlačeniu základných ľudských práv a slobôd.
  • s uvedeným obvinením zásadne nesúhlasíme, necítime sa byť vinní z obvinenia, ktoré sa nám kladie za vinu. Zároveň podotýkame, že každý z nás vedie bezúhonný rodinný život a svoj mandát poslanca OZ vykonávame zodpovedne, v súlade s platnou legislatívou a v prospech občanov obce.
  • všetci obvinení poslanci využili právo na podanie riadneho opravného prostriedku a v zákonnej lehote podali sťažnosť proti vzneseniu obvinenia.
  • vzhľadom k prebiehajúcemu vyšetrovaniu v tejto chvíli nebudeme poskytovať žiadne ďalšie informácie, tieto budú médiám poskytnuté včas právnym zástupcom obvinených.“
Rokovanie varínskeho zastupiteľstva. FOTO: Ľubo Bechný

Okrem Milovej sú obvinení aj deviati ďalší poslanci OZ.

S otázkami sme sa obrátili aj na Lenku Tichákovú. "Nakoľko nemám žiadne informácie ohľadom vyjadrenia a konania NAKY nemôžem sa k tejto téme vyjadriť," uviedla pre Spravodajský portál 21.

Tá sa nedávno pre Žilinský večerník vyjadrila takto: „Svoj návrh na premenovanie Tisovej ulice som podala v máji 2021. Na mimoriadnom zastupiteľstve väčšina poslancov odmietla moje uznesenie a zahlasovali za uznesenie, ktoré vypracoval právnik, kde zobrali na vedomie môj návrh, odborné stanoviská Historického ústavu SAV a Ústavu pamäti národa...ale zároveň nesúhlasili s mojim konštatovaním, že ulica Dr. Jozefa Tisu je v rozpore so zákonmi.“

Ospravedlnenie. V článku sme omylom uviedli, že medzi obvinenými poslancami je aj Igor Cvacho. Jeho meno je uvedené na oficiálnej stránke obce Varín ako člen zastupiteľstva. On však už v skutočnosti poslancom nie je a tak nie je ani medzi obvinenými poslancami.

Lenka Ticháková. FOTO: Ľubo Bechný

Súvisiaci článok
Tlačová konferencia majiteľov žilinských gastroprevádzok (VIDEO)
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť