Personálna situácia je vo FNsP Žilina priebežne stabilizovaná s celkovým počtom 811 sestier, pôrodných asistentiek a praktických sestier. Po ukončení aktuálneho školského roka navyše nastupuje na oddelenia ďalších 17 nových sestier, pôrodných asistentiek a zdravotníckych záchranárov s vysokoškolským vzdelaním. Riaditeľ žilinskej nemocnice Eduard Dorčík rovnako informoval štátnu tajomníčku o prijatých individuálnych opatreniach zameraných na konsolidáciu ošetrovateľských pracovníkov.
„Aj v našej nemocnici intenzívnejšie cítime únavu, frustráciu a vyčerpanie personálu, no napriek tomu vidíme ochotu a nasadenie ľudí, ktorí chcú stále pomáhať, ale potrebujú lepšie podmienky a ocenenie ich práce. Rozšírili sme preto napríklad benefit dochádzkového bonusu, zapracovali nový systém osobných odmien za mimoriadne služby, prácu na Jednotkách intenzívnej starostlivosti a komunikujeme o nasledujúcich krokoch, ktoré dokážeme zmeniť na našej úrovni kompetencií a zdrojov,“ priblížil E. Dorčík s tým, že pokračujú tiež v rekonštrukciách na oddeleniach, oddychových zónach či v modernizácii vybavenia.
„Ide však len o čiastkové riešenia, ktoré je nevyhnutné doplniť strategickými úpravami v oblasti legislatívy, personálnych normatívov a finančného ohodnotenia z úrovne štátu. Vítame preto snahu rezortu zdravotníctva aktívne pracovať na transformácii personálneho zabezpečenia nemocníc,“ dodal riaditeľ FNsP Žilina.
Na základe reálnych požiadaviek vyplývajúcich z praxe ministerstvo zdravotníctva intenzívne pracuje na Národnej stratégii riadenia a stabilizácie ľudských zdrojov v zdravotníctve. Ako informovala štátna tajomníčka Lenka Dunajová Družkovská, súčasťou dokumentu by mali byť praktické návrhy zmien v kompetenciách jednotlivých zdravotníckych profesií, aktualizácia študijných programov aj úprava minimálnych personálnych normatívov.
„Naším cieľom je, aby stratégia nebola prijatá „od stola“, ale vychádzala naozaj z reálnych potrieb, správne využila overené príklady dobrej praxe, bola kompatibilná s už zavedenými opatreniami a tiež regionálnymi rozdielmi v jednotlivých nemocniciach,“ zdôraznila štátna tajomníčka, ktorá sa s týmto účelom zúčastnila pracovných stretnutí nemocníc a zamestnancov v Trnave, Nitre, Poprade i Žiline.
Podľa jej slov sa podpora a zlepšenie podmienok sestier odzrkadlí v poskytovaní kvalitnej ošetrovateľskej starostlivosti. „Veľmi dobre si uvedomujeme, že pri rokovaniach o dodatočnom dofinancovaní a zvyšovaní ohodnotenia zdravotníckych pracovníkov je našou úlohou nielen žiadať finančné prostriedky, ale zároveň vytvoriť návrhy systémových a udržateľných riešení. Zdravotníkom by mali priniesť lepšie ohodnotenie a zjednodušenie práce, vďaka čomu budú môcť tráviť viac času pri pacientovi a menej pri administratíve,“ doplnila L. Dunajová Družkovská.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť