Z bocianov majú radosť nielen ochranári, ale aj obyvatelia. Tak je to aj v obci Svrčinovec. Ak sa niekde bociany objavia, s napätím ich sledujú a ak treba, vedia pomôcť. Najčastejšie je to formou uloženia pevnej hniezdnej podložky, na ktorej si potom bociany stavajú hniezdo. „Bol odpozorovaný pár bocianov na komíne bývalej mliekarne. Pri sledovaní ich aktivity sme zaznamenali snahu bocianov nosiť si na vrch komína stavebný materiál (konáriky). Komín starej mliekarne nepatrí k tým mladším, preto sme sa rozhodli zabezpečiť pre bociany stabilnejší základ pre stavbu ich hniezda. Oceľovú podložku kruhového tvaru sme vystlali prírodným materiálom, charakteristickým pre stavby bocianích hniezd, umiestnili ju a priskrutkovali na vrchnú časť komína,“ hovorí Peter Drengubiak z CHKO Kysuce.
Proces to však taký jednoduchý nebol. Komín už má svoj vek a rebrík na ňom bezpečne nevyzeral. Dali teda hlavy dokopy a vymysleli plán. „Jediná cesta, ako umiestniť podložku na komín, bolo použiť plošinu pre výškové práce. Výška komína a samotný prístupový uhol pre techniku, situáciu trochu skomplikovali,“ vysvetľuje Drengubiak.
Prvý pokus však nevyšiel. „Ochotní požiarnici z Jablunkova zareagovali flexibilne. Prvý pokus, ktorý sme absolvovali, bol s použitím plošiny s dĺžkou ramena 24 m. To nám, žiaľ, nepomohlo, rameno bolo krátke. Do kontaktu s komínom nám chýbalo 5-6 m,“ opisuje Drengubiak.
No ochranári sa nevzdávali a hľadali riešenie. Oslovili starostku Svrčinovca Renátu Majchrákovú, aj hasičov z regiónu. „Verili sme tomu, že hasiči nás a bociany v tom nenechajú. Telefonát od pani starostky na druhý deň nám zdvihol kútiky na ústach. Hasiči idú do toho. Po požiadavke smerovanej na Prezídium hasičského a záchranného zboru SR nám bolo vyhovené. Príjemnou správou bolo tiež zistenie, že jeden z hasičov, ktorý nám príde pomôcť je náš dlhoročný kolega, venujúci sa ornitológii. Hasiči z Čadce dorazili s „modernou mašinou“ a hlavne, s dostatočnou dĺžkou ramena plošiny. Spolu s Jozefom Kullom sme sa vyviezli plošinou až na vrchol komína. Umiestnenie podložky, jej zafixovanie a konečná úprava nám trvala do pol hodiny,“ opisuje spokojný ochranár.
Podobné situácie zažívajú často. Vlani spevňovali podklad hniezda bocianiemu páru v Turzovke. „Pár mal snahu nosiť si hniezdny materiál na vrchnú časť jedného zo stĺpov elektrického vedenia. Keďže táto ich snaha neviedla k stabilnej stavbe hniezda, pod réžiou Jána Korňana bolo zabezpečené náhradné riešenie s umelou hniezdnou podložkou pre bociany,“ dodáva Drengubiak.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť