Štvrtok 15. 05. 2025 19:05:23 | Meniny má Žofia, Sofia

Likviduje štát úmyselne dobrovoľnú stráž prírody? Problémom sú neudelené súhlasy...

Dobrovoľní strážcovia prírody, ktorých je na Slovensku asi 800, majú problém. Po zmene zákona totiž potrebujú na svoju činnosť súhlas vlastníka pozemku. Ale dokonca ani Štátne lesy SR ho mnohým nedali, navyše bez odôvodnenia. Oni pritom musia vykazovať činnosť, lebo ich vyškrtnú zo zoznamu. Mnohí sa obávajú úmyselnej likvidácie zo strany štátu.

Michal Filek|15. máj 2025|09:48:02

Ilustračné foto. Zdroj: Facebook/Štátna ochrana prírody SR

Súvisiaci článok
Muž, ktorý sa pred medvedicou ubránil valaškou, dostal pokutu. Napadla ho pre jeho pochybenia
Čítajte viac >

Ako píše portál tvnoviny.sk, ktorý patrí TV Markíza, zákon dobrovoľným strážcom prírody prikazuje byť v službe, ale zároveň im v tom aj bráni.

Je to ako z Hlavy XXII. Strážcovia musia vykazovať činnosť, inak ich vyškrtnú zo zoznamu. Prikázal im to štát prostredníctvom zákona, ktorý prijali poslanci. Na tú však potrebujú súhlas vlastníka pozemku. No a mnohým z nich ho neudelili ani štátne lesy.

Zmenu zákona predložili do parlamentu poslanci SNS. Prihlásil sa k nej aj štátny tajomník ministerstva životného prostredia Filip Kuffa. Podľa neho môžu od nového roka dobrovoľní strážcovia prírody zasahovať len tam, kde im to dovolí vlastník pozemku.

Markíza však píše, napríklad, o Jergušovi Tesákovi s 15-ročnou praxou, ktorému súhlas Lesy SR odmietli dať. Ba dokonca to nijako neodôvodnili. Respektíve mu dôvody odmietli poskytnúť. Vraj to nie sú povinní urobiť.

Podobnú skúsenosť majú vraj aj mnohí ďalší z celého Slovenska.

Lesy pre Markízu uviedli, že im prišlo 281 žiadostí, z ktorých veľkú väčšinu vybavili kladne. Aké však mali dôvody tým ostatným súhlas nevydať, odmietli zverejniť.

Okrem Lesov SR blokujú vraj súhlasy aj urbáre, či neštátni vlastníci. Dobrovoľných strážcov prírody je pritom na Slovensku viac ako 800 a profesionálnych ani nie sto.

Lukáš Bokůvka, ktorý je členom dobrovoľnej stráže hovorí, že ani jeden z nich nemá uzatvorenú dohodu s vlastníkmi v Malej Fatre. Profesionálni strážcovia prírody sú tam pritom len štyria.

Vrcholom absurdity je ale to, že dobrovoľní strážcovia musia vykazovať činnosť. Inak ich vyškrtnú zo zoznamu.

Tesák sa domnieva, že práve o to niekomu ide. Teda o postupnú likvidáciu stráže.

Opoziční poslanci zákon poslali na preskúmanie na Ústavný súd ešte v decembri. Ten doteraz nerozhodol.


Súvisiaci článok
Strážcovia prírody pokutovali v Súľovských skalách. Za zlé parkovanie, prelet dronom, aj lezenie na nepovolenom mieste
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť