Informovala o tom hovorkyňa mesta Liptovský Mikuláš Romana Nemcová.
Háj Nicovô je miestom posledného odpočinku 1369 príslušníkov 1. československého armádneho zboru, vojakov povstaleckej armády a partizánov, ktorí padli nielen v bojoch o Liptovský Mikuláš v roku 1945, ale aj v okresoch Dolný Kubín a Ružomberok. Je najväčším vojnovým cintorínom československých vojakov na území bývalého Československa.
„Padlí vojaci boli pochovaní v záhradách, dvoroch, na obecných pozemkoch, mnohí zostali v zamínovaných poliach. Postupne po exhumácii v období od 9. do 18. novembra 1950 bolo zo 69 obcí Liptova na Háj prevezených 1361 mŕtvych z bývalých okresov Liptovský Hrádok, Liptovský Mikuláš, Ružomberok a Dolný Kubín,“ uviedla hovorkyňa.
Ďalej priblížila, že v desiatich radoch, po oboch stranách schodiska, je 1415 hrobov a je tu pochovaných 1369 vojakov, niektoré hroby sú prázdne. Keď sa budoval cintorín boli známe mená 333 padlých, dodnes sa podarilo identifikovať ďalších takmer 800 bojovníkov.
Pamätník s cintorínom tvorí ústredný pylón zo spišského travertínu.
„Až v podstate piaty projekt pamätníka s cintorínom na základe návrhu architektov Aladára Búzika a Ladislava Bauera sa dočkal realizácie. Návrh architektov bol schválený Krajským národným výborom v Žiline 11. júna 1956 a realizoval ho Stredoslovenský kameňopriemysel n. p., závod Liptovský Mikuláš,“ spresnila Nemcová.
O údržbu areálu, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, sa stará mesto Liptovský Mikuláš. Údržba je zabezpečená z mestských financií i z financií z Ministerstva vnútra SR, ktoré však nepokrývajú reálne náklady na údržbu.
Najväčšia rekonštrukcia pamätníka bola v rokoch 2020 až 2021 a vyšla približne na pol milióna eur.
„Dominantou pietneho areálu je pamätník v tvare 23 metrov vysokého pylónu. Vedie k nemu monumentálne schodisko, ktorého začiatok lemujú dve impozantné súsošia,“ dodala hovorkyňa.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť