Zatiaľ čo na jednom brehu Liptovskej Mary mesto Liptovský Mikuláš pripravuje oddychovú zónu a mestskú pláž, súkromná spoločnosť RBR Betón buduje hneď vedľa továreň na výrobu betónu. Prípad si všimla v reportáži televízia TA3.
Radnica tvrdí, že továreň stavanú v rozpore s územným plánom. Zastaviť ju chcú aj aktivisti, ktorí sa obávajú negatívnych dopadov na životné prostredie.
Betonáreň stavajú v lokalite ťažby štrkopieskov. RBR tvrdí, že v súlade s územným plánom, pretože priemyselná výroba tu prebieha už desaťročia.
Naopak radnica oponuje, že zámer nie je v súlade s platným územným plánom a žiadosť ešte stále len posudzuje stavebný úrad. Napriek tomu výstavba už prebieha.
Hovorkyňa meste Romana Nemcová pre TA3 zdôraznila, že zámer nie je v súlade s funkčným využitím územia podľa platného územného plánu.
Podľa investora betonáreň bude využívať mobilnú technológiu a výrobu chcú nastaviť pod limitmi pre posudzovanie vplyvov na životné prostredie. Aktivisti však poukazujú na to, že výroba 150 m3 betónu za hodinu je príliš vysoká. Taká je totiž kapacita betonárne. Aj keď, podľa Marina Chrapčiaka z OZ Lipa investor deklaruje, že bude vyrábať len 10,5 m3 za hodinu. Tomu však aktivisti neveria.
A najmä v oblasti, kde mesto buduje pláž, ktorú plánuje otvoriť ešte pred letom. Betonáreň by tak mohla poriadne skomplikovať rekreáciu obyvateľov Liptovského Mikuláša. Veď kúpanie sa a opaľovanie v tieni priemyselného podniku asi nie je snom nikoho.
Aby však mohla betonáreň začať svoju prevádzku, potrebuje povolenie od stavebného úradu.
Podobný prípad riešili prednedávnom aj v Ružomberku. Mesto namietalo, že ide o čiernu stavbu, no dnes už betonáreň bez problémov funguje.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť