Turčianski starostovia sa obávajú, že ak bude štát realizovať tunelový variant, ohrozí to kvalitu, aj kvantitu vody vo vodných útvaroch chránenej vodohospodárskej oblasti Veľká Fatra. Vyjadrili sa tak v reportáži TV Turiec.
Starosta Ratkova Rastislav Frkáň zdôraznil, že jeho obec je kompletné napojená na pitnú vodu z tohto zdroja. Ak by sa naplnili úvahy odborníkov, výstavba tunela naruší tento vodný zdroj a nielen Ratkovčania prídu o kvalitnú pitnú vodu.
Martin Schestág, starosta Krpelian, dodáva, že je to zdroj, ktorý pokrýva potreby minimálne 15-tisíc obyvateľov, no dá sa využiť oveľa viac. Slúži dokonca ako záložný zdroj aj pre celé mesto Martin.
Obce žiadajú o realizáciu diaľnice s povrchovým variantom. Minister chce tunel.
„Prieskumy vodnej EIA boli urobené v rozsahu, ako boli požadované. Obavy, že niektoré obce prídu o vody, sú absolútne nepodložené. Verejné obstarávanie prebieha, je v pokročilom štádiu, takže tu už možnosť, že to bude inak, nie je,“ uviedol minister dopravy Jozef Ráž počas výjazdového rokovania vlády na Kysuciach.
Schestág však argumentuje aj tým, že cena za kilometer je pri tunelovom variante najvyššia, aká bola doteraz vyčíslená pri výstavbe diaľnice. Starostom ide o to, aby presadili variant, ktorý je lacnejší, rýchlejší, jednoduchší a skôr realizovateľný. A, samozrejme, aby zabránili zásahu do vodného zdroja.
Okresný úrad v Žiline vydal výnimku z posudzovania vodných zdrojov. Frkáň hovorí, že ak by to bola stavba, ktorá by neohrozovala pitnú vodu pre obyvateľov, nebolo by treba vydávať výnimku.
Obce sa obrátili na súd, aby sa v tunelovej variante nepokračovalo. Na rozhodnutie ešte čakajú. Tému chcú otvoriť aj na pôde parlamentu.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť