Utorok 01. 04. 2025 21:21:50 | Meniny má Hugo

Šéfka transplantačného oddelenia z Martina: „Robíme veci, ktoré ešte pred pár rokmi neboli možné!“

Súčasťou nemocnice v Martine je jedno z štyroch slovenských transplantačných centier, kde transplantujú obličky. Vedie o profesorka Ivana Dedinská. V minulom roku sa, podľa nej, na Slovensku transplantovalo 158 obličiek, ďalších 300 pacientov však na operáciu čaká. V rozhovore prezradila aj to, čo ju k tomuto odboru priviedlo, ale aj to, ako tento odbor v posledných rokoch napreduje.

Michal Filek|30. marec 2025|19:00:06

Ilustračné foto. Zdroj: Facebook/Univerzitná nemocnica Martin

Súvisiaci článok
V Martine vyoperovali nádor z mozgu pacienta pri vedomí
Čítajte viac >

Profesorka Ivana Dedinská vedie Transplantačno-nefrologické oddelenie v Univerzitnej nemocnici v Martine. K nefrológii ju priviedol primár Makovický, ktorý ju poslal do transplantačnej ambulancie.

Aj keď najskôr nechcela, dokonca plakala, po štyroch dňoch prišla na to, že práve toto je to, čo chce robiť. Uviedla to v rozhovore pre Hospodárske noviny.

Profesorka tvrdí, že nefrológia má množstvo pododborov, ktorým sa lekár môže venovať – transplantácie, dialýza, klinická nefrológia a iné. Ako tvrdí, lekári sa tohto odboru niekedy boja. Keď príde pacient so zlyhávajúcimi obličkami, často sú vyplašení.

Obličky sú, navyše, párovým orgánom, aj keď človek dokáže fungovať len s jednou. Je to veľmi komplikovaný orgán.

V Martine počas 22 rokov vykonali 550 transplantácií obličiek. Dedinská bola približne pri 65% z nich. Na klinike pôsobí 13 rokov.

Martinská nemocnica je jednou zo štyroch transplantačných centier pre obličky na Slovensku.

V minulom roku sa na Slovensku, podľa profesorky Dedinskej, transplantovalo sa 158 obličiek, z toho 116 od mŕtveho a 42 od živého darcu, čo je inak historicky najlepšie číslo, čo sa týka transplantácií od živého darcu. Tiež sa transplantovalo 34 pečení a 21 sŕdc, z toho tri srdcia deťom. Uviedla to v rozhovore Hospodárske noviny.

Na transplantáciu v súčasnosti čaká asi 300 pacientov. Súčasne však majú možnosť dialýzy.

Transplantačná medicína v posledných rokov veľmi rýchlo napreduje. Profesorka hovorí, že dnes sa v nej dejú veci, o ktorých pred desiatimi, či dokonca piatimi rokmi ani nechyrovali.

Významne sa, napríklad, zvyšuje podiel živých darcov. To je dôležité preto, že v takýchto prípadoch je významne vyššie prežívanie.

„Dôležitým míľnikom bola aj AB0 inkompatibilná transplantácia, čiže dvojica nebola krvnou skupinou kompatibilná. Prvú takúto transplantáciu urobili v Bratislave. Posun je aj v transplantáciách HIV pozitívneho príjemcu, čo ešte pred pár rokmi nebolo u nás možné,“ uviedla Dedinská pre Hospodárske noviny.

Dnes už dokážu orgány napájať na prístroje, ktoré zvyšujú ich kvalitu. Dokážu tak odoberať orgány aj od darcov, u ktorých by to v minulosti nepredpokladali.

Ako tvrdí profesorka Dedinská, pľúca na Slovensku v tejto chvíli transplantovať nevieme, a tak spolupracujeme s Prahou. Je to najmä z dôvodu nedostatočného množstva výkonov našich lekárov.


Súvisiaci článok
Kórejskí lekári navštívili kolegov v Martine. Toto ich naozaj šokovalo...!
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť