Piatok 09. 05. 2025 11:56:59 | Meniny má Roland

Spaľovňu v K. N. Meste ministerstvo nezakáže. Naopak, likvidovať plánujú ešte aj nemocničný odpad

Spaľovňu v Kysuckom Novom Meste ministerstvo životného prostredia nestopne. A to ani po tom, ako sa pod petíciu za jej zrušenie podpísalo viac ako 11-tisíc obyvateľov. Naopak, momentálne prebieha posudzovanie zámeru a rozšírenie činnosti zariadenia o likvidáciu 800 ton nemocničného odpadu ročne. Obyvatelia sú zúfalí, rovnako primátor, ktorý chce dať vypracovať odbornú štúdiu. Lenže prevádzkovateľ tvrdí, že má všetko v poriadku a činnosť spaľovne je neškodná.

Michal Filek|6. marec 2025|17:00:06

Petičný výbor nepochodil. Zdroj: Facebook/To nevyvetráš, alebo realita KNM!?

Súvisiaci článok
Tisíce ľudí žiadajú ministerstvo, aby zatvorilo spaľovňu v K. N. Meste
Čítajte viac >

Petičiari boli minulý týždeň na rokovaní na ministerstve životného prostredia. Minister Tomáš Taraba ich neprijal a tak podpisové hárky s vyše 11-tisíc podpismi proti spaľovni predložili povereným zamestnancom. Zdôraznili škodlivé dopady zariadenia a zvýšenej chorobnosti v regióne.

Očakávali, že je to dostatočná sila na to, aby im ministerstvo vyhovelo a spaľovňu zakázalo. Nestalo sa tak. Ba naopak. Aktuálne hrozí, že svoju činnosť prevádzkovateľ rozšíri o sterilizáciu 800-ton kontaminovaného nemocničného odpadu ročne. V reportáži na to poukázala televízia TA3.

Podľa členky petičného výboru Ireny Janíkovej ministerstvo dokázalo, že ho nezaujímajú ľudia, ich zdravie a životy, ale len podnikatelia a peniaze.

„Ministerstvo životného prostredia SR zostáva otvorené komunikácii s výborom petičiarov, rovnako však očakáva od investora, aby verejnosti dôkladne vysvetlil svoj zámer a vyvrátil všetky pochybnosti Kysučanov,” uviedlo ministerstvo v stanovisku.

Primátor Marián Mihalda je presvedčený, že spaľovňa v takom stave, ako je teraz, je nevyhovujúca a obyvateľom sa nepáči.

Preto si mesto chce dať vypracovať odborné štúdie na jej posúdenie.

Prevádzkovateľ naopak tvrdí, že emisie neustále monitoruje a argumenty verejnosti sú viac emotívne, ako racionálne.

„Spaľovňa v Kysuckom Novom Meste spĺňa všetky zákonom stanovené podmienky a disponuje všetkými potrebnými licenciami. Využíva modernú a zároveň najlepšie dostupnú technológia z hľadiska ochrany ovzdušia, ako aj ostatných zložiek životného prostredia,” povedala hovorkyňa FCC Slovensko Zuzana Krenyitzká.

V súčasnosti posudzujú vplyv na životného prostredie zámeru spaľovne na sterilizáciu vyše 800 ton nemocničného odpadu ročne. Využiť na to chce vysokofrekvenčný mikrovlnný generátor.


Súvisiaci článok
Mladej rodine z Oščadnice zhorela strecha nad hlavou. Potrebuje aj vašu pomoc!
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť