Pondelok 03. 02. 2025 01:17:16 | Meniny má Blažej

Snehový Mesiac: Prečo februárový spln dostal svoje nezvyčajné pomenovanie?

Pomenovanie „Snehový Mesiac“ pochádza z tradícií severoamerických domorodých kmeňov, konkrétne Algonkinov, ktorí splny nazývali podľa prírodných javov. Február bol pre nich obdobím intenzívneho sneženia, ktoré ovplyvňovalo ich každodenný život.

Juliana Krčulová|2. február 2025|14:00:07

Zdroj: skyatnightmagazine.com/Mark Pelleymounter

Súvisiaci článok
Februárové rodinné aktivity: Kam vyraziť s deťmi na víkend?
Čítajte viac >

Ako je známe, každý spln Mesiaca má svoje tradičné pomenovanie. Vedeli ste, že práve ten februárový nám prinesie „Snehový Mesiac“ (Snow Moon)?

Odborníci na portáli imeteo.sk informovali, že v stredu 12. februára 2025 o 14:53 hodine stredoeurópskeho času nastane na Slovensku úplný spln Mesiaca, ktorý sa nazýva aj Snežný, respektíve Snehový Mesiac. „Tento jav bude možné pozorovať po západe Slnka. Vtedy sa Mesiac objaví na východnej oblohe v súhvezdí Leva,“ konkretizoval portál imeteo.sk vo svojom článku.

ezgif.com-webp-to-jpg-converter (1).jpg Zdroj: gettyimages.com

Prečo sa februárový spln nazýva Snehový Mesiac?

Pomenovanie podľa slov odborníkov pochádza z tradícií severoamerických domorodých kmeňov, predovšetkým Algonkinov, ktorí splnom dávali názvy podľa prírodných javov. „Február bol v ich podnebných podmienkach obdobím najintenzívnejšieho sneženia, ktoré sťažovalo lov a pohyb v prírode. Alternatívny názov Hladový Mesiac odráža ťažkosti s obstarávaním potravy počas dlhých zimných mesiacov,“ informovali odborníci s tým, že pomenovania pre splny vznikali naprieč kultúrami počas stáročí.

Okrem vplyvu indiánskych tradícií sa na nich podpísali aj európske koloniálne zvyky a poľnohospodárske cykly. Napríklad aprílový spln nesie názov Ružový Mesiac podľa farby kvetov floxu šidlovitého a júnový spln je známy ako Jahodový Mesiac, čo súvisí so sezónou zberu ovocia.

ezgif.com-webp-to-jpg-converter (2).jpg Zdroj: skyatnightmagazine.com

Tento systém pomenovaní slúžil podľa portálu imeteo.sk ako prírodný kalendár, ktorý pomáhal načasovať poľnohospodárske práce, lov a iné aktivity. Dnes sa niektoré z týchto názvov používajú aj v oficiálnych zdrojoch, ako je napríklad NASA, aj keď ide o neformálne označenia. „Každý mesiac tak nesie symbolický názov odzrkadľujúci prírodné cykly: januárový Vlčí Mesiac podľa vytia vlkov, májový Kvetinový Mesiac alebo júlový Jelení Mesiac. Táto prax pripomína prepojenosť ľudských aktivít s kozmickými rytmami,“ uzavreli odborníci z portálu imeteo.sk.


Súvisiaci článok
Tip na výlet v Žilinskom kraji: Zimný výstup na Osnicu
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť