Utorok 21. 01. 2025 05:23:13 | Meniny má Vincent

Stres a hnev za volantom: Kedy by ste radšej nemali šoférovať?

Reakcia na agresívne správanie vodičov môže byť ohrozením. Na nebezpečnú, agresívnu jazdu iného vodiča je najlepšie reagovať defenzívne a vyhnúť sa eskalácii situácie. Poukázal na to dopravný psychológ Karol Kleinmann. Radí tiež, aby vodiči nesadali do auta, ak sú nahnevaní alebo v strese.

TASR|20. január 2025|15:30:08

Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Súvisiaci článok
Tajomstvá Žilinského kraja: Podvod, prísaha a spory o pôdu v Hrabovom
Čítajte viac >

Agresivita za volantom je podľa odborníka narastajúci negatívny fenomén, ktorý sa môže prejavovať aktívnymi alebo pasívnymi znakmi. „Aktívna agresivita sa prejavuje napríklad úmyselným znepríjemňovaním jazdy iným vodičom alebo nebezpečnými manévrami. Pasívna agresivita, naopak, zahŕňa blokovanie jazdných pruhov, používanie mobilného telefónu alebo jazdu pod vplyvom alkoholu,“ vysvetlil.

Na agresiu iného vodiča je podľa neho najlepšie nereagovať a zachovať pokoj. „Dôležité je udržať si plnú sústredenosť na cestu a nenechať sa rozptýliť. Vodiči by sa nemali snažiť 'vychovávať' iných účastníkov premávky - najlepšou reakciou je teda vôbec nevenovať agresívnemu vodičovi pozornosť. Mnohí ju totiž svojím správaním vyslovene vyhľadávajú,“ ozrejmil Kleinmann.

27209.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Zároveň apeluje na vodičov, aby nesadali za volant s negatívnymi emóciami a radšej nechali šoférovať niekoho iného alebo zvolili iný typ dopravy. „Na zmiernenie hnevu a stresu pomáha fyzická aktivita či dychové cvičenia - tie sa dajú vykonávať aj za volantom. Stačí pár hlbokých nádychov a výdychov,“ dodal odborník.


Súvisiaci článok
11 super potravín, ktoré sú skutočne liečivé. Zaraďte ich do svojho jedálnička
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť