Predkresťanský pôvod
Stromy a rastliny zohrávali v rôznych kultúrach dôležitú úlohu počas zimného slnovratu, ktorý sa v staroveku považoval za symbol znovuzrodenia. Historické pramene uvádzajú, že v starom Egypte, Ríme, Grécku a iných kultúrach sa počas zimného obdobia používali zelené rastliny, ako napríklad jedľa, borovica alebo breza, na oslavu návratu slnka. Tieto rastliny podľa legiend symbolizovali večný život a plodnosť, pretože ich zelené ihličie zostávalo svieže aj počas najchladnejších mesiacov. Kmeňové národy, ako napríklad Vikingovia, zase verili, že borovice a jedle chránia pred zlými duchmi a zároveň predstavujú symbol nového začiatku. Zelené rastliny boli tiež využívané počas pohanských rituálov ako ochrana pred temnými silami.
Tlačová agentúra Slovenskej republiky na svojom portáli uviedla, že história vianočného stromčeka sa začala písať v nemeckom protestantskom prostredí. „Prvé zmienky o vianočnom stromčeku pochádzajú z nemeckých Brém približne z roku 1570. Pôvodne šlo o stromček alebo väčšiu vetvičku zdobenú ovocím, orieškami, sladkosťami alebo len symbolickou ozdobou. Okolo 17. storočia začali stromčeky vo veľkom prenikať do bežných domácností. Zvyk si obľúbili najskôr v mestách, postupne na dedinách a v 18. storočí preskočil hranice Nemecka a rozšíril sa do celého sveta vrátane Slovenska,“ informovala tlačová agentúra, ktorá našla odpoveď na otázku, prečo sa na Vianoce zdobí práve stromček, v legende o obetnej slávnosti z raných čias kresťanstva, keď si nová viera hľadala miesto v srdciach a mysliach pohanov.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Starí keltskí kňazi, druidi, ktorí uctievali stromy ako domov svojich bohov, podľa legendy verili, že práve v nich prebývajú božské sily. Pred jednou z ich duchovných slávností sa pripravovali na krvavú obetu, pri ktorej mal zahynúť mladý muž. Na tomto obrade mal byť prítomný aj kresťanský misionár Winfried, ktorý sa rozhodol zachrániť mladíkovi život. Pred zhromaždením vyrozprával príbeh o narodení Ježiša Krista v Betleheme, o sile dobra, lásky a viery. Poukázal na to, že narodenie Ježiša je najvzácnejším darom Boha všetkým ľuďom na zemi. Druidom sa tento príbeh zapáčil, a tak mladíkovi darovali život a pri strome spoločne oslávili narodenie Ježiša v Betleheme.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Spočiatku boli vianočné stromčeky zdobené veľmi jednoducho, prevažne tým, čo ľudia dopestovali v záhradách. Na stromčeky sa zvyčajne zavesovali perníky, domáce pečivo, sušené ovocie alebo vlastnoručne vyrobené ozdoby z papiera, figúrky zo slamy či kukuričného šúpolia.
„Neskôr sa pridali aj háčkované alebo paličkované ozdoby, sviečky či prskavky. Prvé elektrické osvetlenie vianočného stromčeka sa objavilo v roku 1882 v USA a po počiatočnej nedôvere si získalo veľkú obľubu. Iba dva dni pred Štedrým dňom 22. decembra 1882 ho predviedol vynálezca Thomas Alva Edison v Menlo Parku. Autorom reťazí svetielok bol jeho priateľ a spolupracovník Edward H. Johnson. V roku 1889 si Francúz Pierre Dupont dal patentovať najobľúbenejšiu ozdobu vianočného stromčeka - fúkanú guľu z jemného skla. Najskôr sa vyrábali jednofarebné gule, neskôr sa ľudia dožadovali aj farebných, prizdobovaných najrôznejšími ornamentmi alebo kresbami,“ konkretizovala Tlačová agentúra Slovenskej republiky s tým, že začiatkom 20. storočia sa objavili aj jemné sklenené srdiečka, hviezdy, snehové vločky či slzy. Dnes sú na stromčekoch bežné aj salónky a čokoládové figúrky.
21. storočie a moderné vianočné stromčeky
V 20. storočí sa vianočný stromček stal neoddeliteľnou súčasťou Vianoc po celom svete. S príchodom elektrických svetiel sa tradičné sviečky nahradili bezpečnejšími elektrickými svetielkami. Vianočné stromčeky sa dnes zdobia nielen tradičnými ozdobami, ale aj rôznymi modernými prvkami, ako sú LED svetlá, umelé snehové vločky alebo tematické ozdoby.
Okrem toho vznikli aj rôzne alternatívy vianočných stromčekov, ako sú umelé stromčeky, ktoré sa stali populárnymi v minulých desaťročiach, či dokonca stromčeky vytvorené z rôznych materiálov, ako sú papier, kov, alebo dokonca plast.
Ilustračné foto. Zdroj: TASR
Vianočný stromček je dnes nielen krásnym dekoratívnym prvkom, ale aj symbolom rodinných tradícií, pokoja a radosti. Jeho história ukazuje, ako sa pôvodné pohanské a náboženské tradície spojili, aby vytvorili zvyk, ktorý dnes zdobí domy po celom svete. Vianočný stromček nám pripomína nielen krásu Vianoc, ale aj hodnoty, ktoré tieto sviatky predstavujú – lásku, nádej a zjednotenie.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť