Štvrtok 12. 12. 2024 16:32:02 | Meniny má Otília

Tip na zimný výlet: Kostol sv. Martina neďaleko Ružomberka

Vedeli ste, že Kostol sv. Martina patrí medzi najstaršie pamiatky Liptova? O tento tip na výlet sa podelili krajskí pamiatkari na sociálnej sieti.

Radka Kostánová|5. december 2024|19:00:06

Zdroj: Facebook/Krajský pamiatkový úrad Žilina

Súvisiaci článok
Vysokoškolské Vianoce sa rozbiehajú. UNIZA má pre študentov a verejnosť nachystané špeciálne podujatie
Čítajte viac >

Výlet ako stvorený na dlhé zimné dni

Zástupcovia Krajského pamiatkového úradu Žilina na Facebooku informovali o skvelom a jedinečnom tipe na výlet. Na Liptove nájdete nenápadný objekt histórie, ktorý si zaslúži vašu pozornosť. Ide o Kostol sv. Martina biskupa z druhej polovice 13. storočia v Martinčeku neďaleko Ružomberka.

„Asi tridsiatka jednoduchých drevených striešok, takzvaných “dáškov”, zakrýva jamy, ktoré v minulosti slúžili ako zásobárne na zemiaky či zeleninu a mnohé sa ešte aj dnes využívajú. Niektoré sú viac ako štyri metre hlboké a schádza sa do nich rebríkom. Nie je nič výnimočné, že pri zostupe dole sa v ich stene “objaví” dôkaz existencie cintorína, kde sa niekoľko storočí pochovávalo," priblížil Krajský pamiatkový úrad Žilina.

468786215_883236963966234_1554510120205989736_n.jpg Zdroj: Facebook/Krajský pamiatkový úrad Žilina

Portál visitliptov.sk zase priblížil, že ide o najstarší kostolík v regióne Liptov. Stavbu kompetentní postavili okolo roku 1260 v dominantnej polohe na kopci východného svahu vrchu Mních. Pôvodne slúžil ako farský kostol pre obce Likavka a Lisková, pretože obec Martinček vznikla až po vystavaní kostola.

Historická pamiatka bola postavená podľa informácií z portálu v štýle prechodného románsko–gotického slohu, s prevahou ranogotických slohových prvkov. Zaujímavosťou je, že pri reštaurátorskom prieskume v roku 1999 sa objavili vzácne maľby. Následne v rokoch 2000 až 2002 boli tieto nástenné maľby postupne odkryté a reštaurované v celom interiéri kostola.

„Vzácne sú zachované pôvodné okná veže. V hornej časti nesú znaky románskeho slohu a v dolnej časti ranogotické. Napriek rôznym úpravám v nasledujúcich storočiach si architektúra objektu zachovala svoju pôvodnú podobu a v tom spočíva jeho zaujímavosť a jedinečnosť dodnes. Autor nástenných malieb je neznámy, ale pravdepodobne tieto fresky vznikli okolo roku 1300," dodali zástupcovia portálu visitliptov.sk


Súvisiaci článok
3 dôvody, prečo je Habesh káva ideálny firemný darček
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť