Nedeľa 24. 11. 2024 17:29:09 | Meniny má Emília

Ďalšie útoky na osobné údaje: Podvodníci chcú prelomiť vaše heslá, dávajte si pozor!

Jednou z rozšírených hrozieb sú v tejto dobe hybridné útoky na heslá. Podvodníci kombinujú rôzne techniky na prelomenie ochrany a získanie prístupu k úsobným údajom.

Radka Kostánová|24. november 2024|15:00:02

Ilustračné foto. Zdroj: Pexels.com

Súvisiaci článok
Podvodníci využívajú Black Friday: Polícia varuje pred nebezpečnou SMS správou
Čítajte viac >

Mnoho ľudí v dnešných časoch pracuje online a digitálna stopa sa neustále zväčšuje. To dáva priestor hackerom, ktorí chcú získať citlivé údaje. Ako sa proti nim chrániť?

Facebooková stránka Hoaxy a podvody - Ministerstvo vnútra SR informovala, že aktuálne hackeri často využívajú hybridné útoky na heslá, ktoré kombinujú rôzne techniky na prelomenie ochrany a získanie prístupu k účtom. Znamená to, že podvodníci používajú:

  • Útoky hrubou silou: Podvodníci skúšajú všetky možné kombinácie znakov, aby našli správne heslo,
  • Slovníkový útok: Hackeri majú zoznam bežných hesiel, ako napríklad „Heslo123“ alebo „qwerty321". Tie sa potom používajú na rýchle prelomenie účtov. Tieto kombinácie zvyšujú šance útočníka uspieť, najmä ak človek používa jednoduché heslá.

received_422619464278384.jpeg Ilustračné foto. Zdroj: Freepik.com

Ako sa môže bežný uživateľ na internete chrániť?

„Kybernetickí zločinci sa zameriavajú na slabé miesta v politike hesiel. Aby ste sa účinne bránili, je potrebné prijať viacvrstvovú stratégiu, ktorá zaistí silnejšie zabezpečenie,“ odporučili zástupcovia stránky Hoaxy a podvody - Ministerstvo vnútra SR.

Dodali, že ľudia by mali používať tieto kroky k ochrane:

  • Viacfaktorová autentifikácia: Samozrejmosťou by mala byť implementácia MFA. Tá pridáva ďalšiu vrstvu zabezpečenia, takže aj keď útočník prelomí heslo, potrebuje ďalší faktor na prístup. Hoci MFA nie je 100 % zárukou bezpečnosti, významne znižuje riziko úspešného útoku,
  • Dlhšie heslá a prístupové fázy: Odporúča sa používanie hesiel s dĺžkou minimálne 16 znakov. Ideálne je, aby používatelia vytvárali prístupové frázy – napríklad kombinácie troch náhodných slov „topánky-kľučka-húsenica“,
  • Zabránenie slabým heslám a vzorom: Odborníci uviedli, že ľudia by sa mali vyhnúť používaniu bežných slov a fráz. Používatelia by nemali používať rovnaké heslo pre rôzne účty, čím sa predchádza útokom typu "credential stuffing".

Súvisiaci článok
Útok na ženu v Liptovskom Hrádku: Polícia zadržala muža po pokuse o lúpež
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť