Pondelok 18. 11. 2024 03:22:23 | Meniny má Eugen

17. november sa neodmysliteľne spája s Dňom študentstva. Jeho korene sú hlbšie, ako si mnohí myslia

Ak na Slovensku poviete 17. november, mnohým napadnú udalosti z roku 1989. Pravidelne sa v tento deň pripomína Deň študentstva. Zároveň sa pripomína aj Deň boja za slobodu a demokraciu. Počas štátneho sviatku je však potrebné pripomenúť to, aké hlboké korene má Deň študentstva. Tie zďaleka nezačínajú v roku, kedy nastala Nežná revolúcia.

Michal Szentivanyi|17. november 2024|12:00:25

Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Peter Lenhart

Súvisiaci článok
Gymnázium Varšavská dokončilo renováciu telocvične: Moderné športové prostredie prinesie radosť z pohybu
Čítajte viac >

O histórii Dňa študentstva informoval aj web vysokeskoly.sk. Ten má svoje korene ešte o niekoľko desaťročí skôr. Tento deň v roku 2024 pripadá na nedeľu 17. novembra.

Možno nie všetci tušia, že deň sa viaže k udalostiam z jesene 1939. Ide totiž o to, že v sobotu 28. októbra, na výročie vzniku Československa, sa konala protinacistická demonštrácia. Zúčastnili sa jej tisíce ľudí.

TASR Vladimír Benko.jpg Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Vladimír Benko

Prvou obeťou bol Ján Opletal, ktorého smrť spustila reťaz udalostí

Bodom zlomu je fakt, že jednou z obetí represívneho zásahu bol aj študent Jan Opletal. Jeho úmrtie a následný pohreb vošiel do histórie ako spúšťač ďalších udalostí. Posledná rozlúčka s Opletalom sa konala v stredu 15. novembra 1939. Tá prerástla do ďalšej protiokupačnej demonštrácie. Vyvrcholila o deň neskôr nariadením o zatvorení všetkých vysokých škôl.

TASR Vlastimír Andor.jpg Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Vlastimír Andor

Tu prichádza spojenie so 17. novembrom. Práve v tento deň v roku 1939 nastali rozsiahle zatýkania a popravy študentov. Medzinárodným dňom študentstva sa 17. november stal až o dva roky neskôr. Rozhodnutie nastalo v roku 1941 v Londýne, čo vzniklo ako spomienka na tragické udalosti zo soboty 28. októbra a v piatok 17. novembra.


Súvisiaci článok
Odhaľovanie histórie pod Mariánskym námestím. V pivniciach prežívali židovské siroty a vojaci
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť