Utorok 05. 11. 2024 17:24:33 | Meniny má Imrich

Dávajte si pozor na nepravé bankovky. V Európe sa vo veľkom šíria falzifikáty, takto ich spoznáte

Prichádzate s nimi do kontaktu prakticky denne. Ich hodnota je rôzna, no môžu byť aj falošné a ani o tom neviete. Reč je o eurových bankovkách. Falzifikáty peňazí nie sú žiadnym novým fenoménom a očividne opäť narastajú na intenzite. Dávajte si pozor na to, čo máte v peňaženke. Podvodníci cielia hlavne na 50-eurovú bankovku.

Michal Szentivanyi|3. november 2024|15:00:02

Ilustračné foto. Zdroj: Koláž Žilina SP21/freepik.com

Súvisiaci článok
Rodičia by mali šetriť na štúdium detí už od ich narodenia, radí odborníčka
Čítajte viac >

Prípadom množiacich sa falošných bankoviek sa vo svojej reportáži venovala televízia JOJ. Tá informovala, že v obehu sa mohli objaviť falošné bankovky, ktoré kolujú naprieč Európou. Slovensko podľa všetkého nie je výnimkou.

Peniaze sa na prvý pohľad môžu zameniť s falzifikátmi a majú podobný charakteristický znak. V našej krajine sa mali objaviť už vlani. ​V priebehu bolo až 144 policajných vyšetrovaní, takmer 150-tisíc falzifikátov v hodnote 14-miliónov eur. Polícii sa v rámci celoeurópskej operácie s názvom Decoy podarilo zachytiť niekoľko z takýchto falzifikátov. Podvodníci na ich distribúciu využili poštu. Išlo o bankovky so zmeneným dizajnom, ktoré sa využívajú napríklad v kinematografii.

116.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Tieto bankovky majú podvodníci v hľadáčiku

Podvodníci podľa všetkého cielia hlavne na 50-eurovú a následne na 100-eurovú bankovku. „Na bankovkách vidíme, že je napísané movie money, to sú peniaze, ktoré sa používajú pri nakrúcaní filmov či seriálov. Namiesto znaku euro je tu napísané prop," povedal pre televíziu JOJ hovorca Národnej banky Slovenska, Peter Majer.

60990.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Problémom je aj virtuálne prostredie na internete, kde sa ponúka veľké množstvo falošných bankoviek. Sú dokonca voľne k predaju, no ich využívaním alebo distribuovaním môžete naraziť na problémy so zákonom. „Podľa nášho trestného zákona už samotné zadovažovanie takýchto peňazí môže byť považované za trestný čin. Je tam dôležité to, aký typ bankovky to je. Či je zameniteľný s reálnou bankovkou. To sa potom skúma individuálne ku každej jednej bankovke," vysvetlil pre televíziu JOJ advokát Milan Ficek.

Vyšetrovanie šírenia týchto falošných bankoviek po Európe naďalej prebieha.


Súvisiaci článok
Žilinská nemocnica uľahčuje život pacientom. Svojho lekára nájdete ľahšie aj pomocou šípok
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť