Hrad Hričov patrí síce medzi naše menšie hradné zrúcaniny, ale určite zaujme svojou dlhou a zaujímavou históriou, ale aj súčasným stavom. Vďaka dobrovoľníkom, ktorí sa o hrad starajú od roku 2010, je stredoveká zrúcanina každým rokom v lepšej kondícii. Zachraňujú a obnovujú nielen ohrozené hradné múry, ale cez rok organizujú na hrade rôzne akcie, ktoré sa u verejnosti veľmi dobre zapísali. Na záver sezóny pre návštevníkov chystajú skutočnú lahôdku, a to hromadný nočný výstup, ktorý sa uskutoční už túto sobotu 2. novembra.
Súčasťou Dušičkového výstupu na hrad Hričov je aj sprievodný program, pričom najväčšej obľube sa teší bohatá a rozmanitá tombola, ktorá sa vyhlasuje priamo na hrade a fakt, že návštevníci uvidia stredovekú zrúcaninu naozaj z jedinečného uhla, a to osvetlenú halogénmi.
„Už tradične sa stretneme o 17:00 hodine v Hričovskom Podhradí na detskom ihrisku pri obecnom úrade. Akcia začne akustickým koncertom skupiny Vox Supra, počas ktorého sa budú predávať tombolové lístky. Koncert bude trvať približne 45 minút. Po koncerte sa spoločne presunieme na osvetlený hrad. Hrad sa osvetľuje len raz do roka, práve na toto podujatie. Kúsok pod hradom v altánku budeme mať pre návštevníkov pripravené teplé nápoje a predaj suvenírov. Vo večerných hodinách budeme na tomto mieste vyhlasovať bohatú tombolu. Predpokladané ukončenie akcie je okolo polnoci,“ pozýva na jesenné podujatie riaditeľ Združenia priateľov Hričovského hradu, Jozef Mihálik.
Tajomná atmosféra a lákavá tombola
Prípravy na akciu sú v plnom prúde, v týchto dňoch dobaľujú posledné dary do tomboly, zabezpečujú občerstvenie, suveníry a dávajú dokopy dobrovoľníkov. „Návštevníkom by sme odporučili, aby sa teplo obliekli, zbalili si niečo na zjedenie a vybavili sa čelovkou, baterkou alebo lampášom. Práve lampáše dotvárajú tú pravú večernú atmosféru. Ideálne je zobrať si peniažky na kúpu tomboly, prípadne suvenírov a kopec dobrej nálady. Parkovať sa bude dať na novom parkovisku kúsok za dedinou povedľa hlavnej cesty, prípadne na veľkom parkovisku na začiatku obce, kde je predajňa syrových výrobkov. Miesta sa posnažíme označiť. Výstup na hrad sa bude konať priamo z obce po náučnom chodníku. O bezpečnosť sa postarajú dobrovoľní hasiči z Dolného Hričova,“ poznamenal k organizácii podujatia Jozef Mihálik.
Dušičkový výstup organizujú od roku 2015, tento rok sa koná jeho ôsmy ročník. U verejnosti je veľmi obľúbený, a to z viacerých aspektov. „Ide o jedno z posledných podujatí tohto roku v okolí. Večerný osvetlený hrad má zaujímavú atmosféru a bežne ho návštevníci a rodiny s deťmi v taktom čase nenavštevujú. Množstvo zaujímavých cien v tombole je zárukou vysokej pravdepodobnosti výhry a celý výťažok z akcie pomôže samotnej záchrane zrúcaniny,“ poukazuje na jedinečnosť podujatia hlavný organizátor.
Ceny v tombole sú naozaj lákavé. Hrá sa napríklad o ubytovanie v kaštieli Kotešová, vstupy do múzeí, lístky na futbalové a hokejové zápasy, vstupenky do divadla, wellness v Rajeckých Tepliciach, o darčekové koše, knihy, syrovú tortu a mnoho ďalších zaujímavých a hodnotných cien. „Naozaj sa oplatí prísť,“ láka na bohatú tombolu Jozef Mihálik.
Makači
Ako už spomínal, vyzbierané peniaze z tomboly budú použité na záchranu hradnej zrúcaniny, o ktorú sa starajú od roku 2010. V tomto roku ich našťastie nezabrzdili ani ohrozené a meškajúce dotácie od ministerstva kultúry, všetky záchranné práce zastrešili z vlastných financií a v rámci dobrovoľníctva.
„Pokračovali sme v nadmurovaní obvodovej západnej hradby stredného paláca, kde v budúcnosti vznikne pochôdzná terasa. V najstaršej časti hradu v hornom paláci sme obnovili takmer zaniknutú západnú obvodovú hradu. Celú stenu sme nadmurovali a zakonzervovali sa tu aj dva oporné piliere. Úplne nový murársky zákrok sme realizovali na prednom paláci, z exteriéru, kde sme zamurovali veľký výpadok muriva v hornej časti rizalitu. Kaverna mala na výšku približne dva metre a v mieste výpadku sme obnovili aj okenný otvor s drevenými špaletami a prekladom. Okrem murárskych prác sme sa venovali aj odkopom archeologických sond," doplnil Mihálik.
„V úvode sezóny sme zorganizovali celoslovenské stretnutie Zachráňme hrady, ktorého sa zúčastnili takmer všetci zástupcovia občianskych združení zaoberajúcich sa záchranou hradu. Významným medzníkom pre nás bola inaugurácia poštovej známky hradu Hričov, ktorý bol zaradený na našu požiadavku do edície Krásy našej vlasti. Okrem iného sme zorganizovali aj dve murárske brigády na hrade Súľov, kde sme pokračovali v konzervácii hospodárskej budovy dolného hradu a palácu so vstupnou bránou,“ priblížil tohtoročné vykonané práce Jozef Mihálik.
Združenie sa okrem dvoch hradov stará aj o ďalšie dve historické budovy v blízkom okolí. O druhú najstaršiu budovu v Dolnom Hričove – pôvodnú mýtnicu a o starú školu v Hričovskom Podhradí.
„Veľké veci sa udiali aj v budove starej školy, ktorej sme spoluvlastníkom a kde chceme vytvoriť expozíciu. Podarilo sa vymeniť okná a urobili sme novú podlahu s dlažbou v budúcej výstavnej miestnosti. Do expozície sa nám počas roka podarilo získať darom modely funkčných mlynov od rodáka Milana Rosinu. Nachádza sa tu aj model zaniknutého vodného mlyna z Hričovského Podhradia,“ prezradil.
„Počas celej sezóny sme sa potýkali s finančnými problémami a od novembra 2023 do začiatku októbra sme čakali na dotáciu z Ministerstva kultúry Slovenskej republiky. Celú sezónu sme nevedeli, na čom sme a či vôbec budeme podporení. Nakoniec sme získali podporu vo výške 20-tisíc eur, no nebyť našich vlastných financií a odhodlanosti členov združenia svojpomocne vykonať množstvo prác, by sme dnes boli nútení dotáciu v celom rozsahu vrátiť, nakoľko by nebolo možné ju minúť. V priebehu októbra je totižto murárska sezóna na konci a financie treba minúť do konca tohto roka. Dúfame, že budúci rok bude situácia priaznivejšia a budeme sa môcť naplno bez problémov venovať záchrane národných kultúrnych pamiatok,“ dodal Jozef Mihálik z hradu Hričov.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť