Sobota 21. 12. 2024 02:50:08 | Meniny má Bohdan

Krásy nočnej oblohy odhalené: Výstava Ondreja Králika priblíži neviditeľné nádhery vesmíru

Nočná obloha nie je len čierna – je plná farieb a tajomných javov, hmlovín a objektov, ktoré voľným okom nevidíme. Zbierka fotografií astrofotografa Ondreja Králika odhaľuje krásy nočnej oblohy a mimoriadne úkazy, ktoré možno zachytiť len fotoaparátom. Ak máte záujem o astronómiu alebo chcete lepšie porozumieť vesmíru, výstava v kaplnke Budatínskeho hradu by mohla byť pre vás veľmi zaujímavá.

Juliana Krčulová|9. október 2024|18:30:33

Ilustračné foto. Zdroj: zilina.sp21.sk

Súvisiaci článok
Nenechajte si ujsť čarovný večer plný svetlonosov a zábavy v Château Gbeľany
Čítajte viac >

Polárna žiara a ďalšie úkazy: Výstava fotografií Ondreja Králika

Výstava „Čo na oblohe (ne)vidíme“ v kaplnke Budatínskeho hradu predstaví rozsiahlu zbierku fotografií, ktoré zachytávajú krajinársku astrofotografiu a objekty hlbokého vesmíru. Návštevníci od štvrtka 10. októbra môžu vidieť na snímkach letnú Mliečnu dráhu, kométu, polárnu žiaru, nadoblačné blesky, súhvezdia, hviezdokopy a hmloviny. Zbierka obsahuje fotografie zo Slovenska, Chorvátska a Talianska. Hovorkyňa Považského múzea, Magdaléna Lacková, priblížila, že výnimočným úlovkom sú aj snímky polárnej žiary zachytenej na Slovensku, ktorá bola viditeľná aj voľným okom v máji 2024.

Gazdovský dvor.jpg Gazdovský dvor. Zdroj: pmza.sk

„Vo svete plnom negatívnych informácií, chaosu a nervozity je podstatné nájsť bezpečné miesto plné pohody. Oázou pokoja ako stvorenej na psychohygienu je pre mňa noc strávená v prírode s jasnou oblohou nad hlavou. Hviezdne nebo, majestátna panoráma, výhľady na nezaplatenie a zvuky lesa sú skutočným balzamom na dušu,“ uviedol fotograf Ondrej Králik. Detailné zábery vzdialených vesmírnych objektov a krásy nočnej krajiny si tak môžu záujemcovia vychutnať vo vysokom rozlíšení na dosah ruky.

Kométa.jpg Kométa. Zdroj: pmza.sk

„Za krásnymi snímkami nočnej oblohy sa skrýva veľké úsilie a námaha. Na vytúžený záber je potrebné čakať za rôznych podmienok, či v mraze alebo teple aj niekoľko hodín. Autor výstavy – Ondrej Králik patrí k uznávaným astrofotografom nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Tejto fotografickej disciplíne sa na vysokej úrovni venuje už od roku 2015. Niekoľkokrát bol ocenený v NASA. Napríklad v roku 2017 vznikla snímka veľmi vzácneho záznamu tzv. červeného škriatka – nadoblačného výboja – nad Tatrami. Tešíme sa, že v rámci výstavy máme možnosť prezentovať aj túto snímku spolu s ďalšími unikátnymi zábermi,“ doplnila kurátorka výstavy, Andrea Slaná.

Slávnostné otvorenie výstavy sa uskutoční v kaplnke Budatínskeho hradu v stredu 16. októbra o 16:00 hodine. Výstava bude prístupná v čase otváracích hodín kaplnky do konca februára 2025.

Pozvanka_Co_na_oblohe.jpg Zdroj: pmza.sk


Súvisiaci článok
Noc duchov, tekvíc a strašidiel: Na hrade Strečno zažijete strach na vlastnej koži
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť