Tá na základe nahlásenia ľudí identifikuje mieste, kde sa môžu tieto zvieratá nachádzať. Sprostredkoval ju na svojom webe portál Sprej na medveďa. Na mape možno vidieť dva typy ikon. Hnedou sú označené hlásené výskyty medveďa, zatiaľ čo červenou sú zaznamenané útoky šelmy.
Zdroj: sprejnamedveda.sk
„Na mape sú miesta, kde výskyt medveďa hlásili obce a upozorňovali občanov na ich pohyb, nemusia na nej byť zahrnuté všetky udalosti a hlásenia. Lokality vyznačené na mape sú orientačné," pripomenul portál Sprej na medveďa.
Prípad, ktorý tému znova oživil
Téma hrozby zo strany medveďov nie je na Slovensku ničím novým. Jej opätovné nastolenie a prioritnosť nastolil najnovší prípad zo soboty 5. októbra. Stret s medveďom neprežil muž, ktorý sa pohyboval v katastri obce Hybe. Na území našej krajiny ide veľmi pravdepodobne o historicky druhé smrteľné stretnutie šelmy s človekom. Medveď hubárovi, ktorý v lese nebol sám, pri útoku zasiahol jednu z hlavných tepien dolnej končatiny. Vážne krvácanie muž neprežil.
Autori mapy ešte spresnili, že samotná mapa neslúži na zobrazovanie populácie medveďov na slovenskom území. Jej štatistické ukazovatele však majú obyvateľom naznačiť, ktorým miestam sa majú radšej vyhýbať a ako nepodceniť situáciu.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť