Sobota 21. 12. 2024 04:10:27 | Meniny má Bohdan

Otvorte rozprávkovú bránu jesennej záhrade. Výsadba byliniek môže ozvláštniť vaše prostredie

Ak chcete dodať vašej záhrade nový, jesenný zjav, vedzte, že bylinky vám môžu prísť na pomoc. Významnú časť z nich môžete pestovať aj v domácich podmienkach, pričom tým podporíte nielen vaše zdravie, ale skrášlite si aj váš dvor a okolie príbytku.

Michal Szentivanyi|7. október 2024|13:35:55

Ilustračné foto. Zdroj: Koláž Žilina SP21/freepik.com

Súvisiaci článok
Teplárenský holding rozbieha prvú fázu dekarbonizácie. Chcú skoncovať s hnedým uhlím
Čítajte viac >

Detaily o konkrétnej výsadbe a ďalšie užitočné rady poskytol Jaroslav Pížl pre portál urobsisam.zoznam.sk. Ten hneď v úvode prízvukoval, že práve jeseň je vhodná na vysadenie trvalých bylín, ktoré sme si vopred dopestovali či kúpili.

Výsadba na dve etapy

Nie je však výsadba, ako výsadba. Dôležité je rozčleniť si časové horizoty. Pížl zdôraznil, že výhodné je nastaviť si takzvanú dvojetapovú výsadbu. Konkrétny návod prišiel v kontexte výsadby do špirály. „Keďže väčšina našich liečiviek kvitne v lete a my chceme mať špirálu okrasnú už na jar, môžeme si medzi trvalky teraz na jeseň vysadiť na jar kvitnúce cibuľoviny. Po odkvitnutí ich nahradíme doma dopestovanými alebo zakúpenými jedno a dvojročnými liečivkami," vysvetlil Pížl s tým, že dvojetapová výsadba liečivých rastlín na jeseň a jar poskytuje výhodu v časovom odbremenení.

2148066844.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Netreba však zabúdať na tri kľúčové faktory, na ktoré treba podľa Pížla pri pestovaní byliniek dbať:

  • svetelné podmienky
  • kvalita pôdy
  • vlhkosť pôdy

Ak sa chcete vydať cestou bylinkovej špirály, treba myslieť na niekoľko zákonitostí, a to aj preto, aby výsadba časovo vydržala čo najdlhšie. Musí to byť oslnený voľný priestor s priemerom aspoň 2,5 až 3 metre, aby rastliny mali dostatok miesta. Druhým bodom je dôraz na to, aby najnižšie miesto špirály, s prípadným jazierkom, bolo orientované na juh.

2148068640.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Postup výroby špirály

Základným krokom je urobiť si jamu. Kolíkmi sa vyznačí kruh, kde by mala byť umiestnená. Následne sa vyhĺbi zemina do hĺbky 30 centmetrov. Do jamy sa pridá štrk do takej výšky, aby po jeho zhutnení bola vrstva hrubá približne 20 centimetrov.

Tento postup sa bude týkať kamennej špirály. Existujú však aj ďalšie variácie stavieb špirály z iných materiálov. „Kamene ukladáme na seba naplocho s pôdnou medzivrstvou. Sedimentačné vrstvy kameňov, najmä vrstevnatých zo sedimentov, musia byť uložené vodorovne – budú lepšie odolávať zatekajúcej a v zime zamŕzajúcej vode," poskytol svoje rady Pížl.

34464.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Následne sa v stredne vysokých a v najvyšších partiách špirály do strednej výšky steny zabudujú kotevné kamene, ktoré sú narozdiel od ostatných dlhšie. Zapustia sa dlhšou stranou do vnútorného substrátu.

Následne sa vytvorí jazierko. „Do zeme zapustíme plastovú čiernu nádobu, starú vaničku či hlboké umývadlo, ktoré vyložíme čiernou fóliou. Jazierko môžeme vytvoriť aj pomocou špeciálnej fólie na jazierka, ktorú uložíme do vyhĺbenej jamy. Pod fóliou však musíme vytvoriť lôžko z jemného piesku s hrúbkou asi 5 centimetrov, ktoré prekryjeme geotextíliou alebo kúskom starého koberca. Prečnievajúcu fóliu na okrajoch jazierka zahrnieme pôdou a jej horný lem prekryjeme neostrými plochými kameňmi. Jazierko naplníme vodou a po uľahnutí pôdy vysadíme do špirály rastliny a dobre ich zavlažíme," poradil Pížl.

Aké bylinky si vybrať?

Portál urobsisam.zoznam.sk cez Pížla radí vo výbere byliniek na jesennú výsadbu. Je ich hneď niekoľko. V prípade modrých kvetov je to borák, rozmarín. Purpurovomodré kvety predstavujú rastliny yzop, levanduľa, kostihoj, tymian, fialka. Purpurové listy ponuku odrody mäty piepornej, bazalky, šalvie. Ružovopurpurové kvety sa núkajú v podobe pažítky, majoránu, pamajoránu, šalvie muškátovej.

3572.jpg Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Žlté kvety reprezentuje ľubovník, púpalka, púpava. Biele kvety zas kostihoj, čechrica, valeriána lekárska. V prípade oranžových kvetov je to nechtík a kapucínka. Kolégium byliniek na jeseň uzatvorili striebristé listy v podobe levanduľe, jablčníka a šalvie.


Súvisiaci článok
Ste kreatívny rodič? Vyskúšajte tieto zábavné tekvicové aktivity pre deti všetkých vekových kategórií
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť