Vicepremiér Robert Kaliňák (Smer-SD) poznamenal, že tým dávajú Žilinskému samosprávnemu kraju čas, aby situáciu v Námestove vyriešil. Predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová reagovala, že pohotovosť zrušilo ministerstvo zdravotníctva, nie kraj.
Podľa vicepremiéra musela vláda v tomto prípade zasiahnuť, pretože v oravskom regióne je najvyššia pôrodnosť. „Absencia detskej pohotovosti by bola zásadná. Niečo podobné sa stalo aj na Nitrianskom samosprávnom kraji a jeho predseda bol schopný sa s tým vysporiadať. Získali sme nejaký čas na fungovanie tejto pohotovosti, ale je to predovšetkým úloha Žilinského samosprávneho kraja, aby si to zvládli do budúcna vyriešiť," skonštatoval Kaliňák.
Dodal, že takáto pomoc od vlády je síce nesystémová, no majú záujem na tom, aby aj deti v Námestove mali dostatočnú zdravotnú starostlivosť. Jurinová v reakcii uviedla, že zrušenie námestovskej pohotovosti spôsobil rezort zdravotníctva. „Nám nezostalo nič iné, iba akceptovať rozhodnutie troch ministrov, ktorí navrhovali toto zrušenie. A zdá sa mi nefér porovnávať Nitriansky kraj, ktorý nemá v správe ani jednu nemocnicu, so Žilinským krajom. My máme v správe štyri nemocnice a jednu polikliniku, ktoré dokážu aj dobre hospodáriť," povedala. Kraj preto nepokladá za správne a spravodlivé financovať kompetencie ministerstva zo zdrojov Žilinského samosprávneho kraja.
Podľa Jurinovej je jediným legislatívne možným riešením, ako znovu sfunkčniť pohotovosť v Námestove, zriadenie tzv. doplnkového bodu ambulantnej pohotovostnej služby. Doplnkový bod v Námestove môže zriadiť pevný bod ambulantnej pohotovostnej služby nemocnice v Trstenej. Podľa krajskej predsedníčky tak teraz záleží na lekároch, či budú chcieť slúžiť aj v doplnkovom bode.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť