Televízia TA3 vo svojej reportáži priblížila prípad vyschnutej rieky Rajčianky. Podľa ich informácií nie sú doteraz známe dôvody, prečo sa na dvojkilometrovom úseku stratila voda.
Dobrovoľníci z miesta vyzbierali stovky rakov, pretože chceli vodných živočíchov zachrániť. V prírode ide o nevyčísliteľné škody najmä na populácii pstruha potočného. V minulosti sa s týmto prípadom spomínalo aj vykonanie hydrogeologického prieskumu, ktorý by mal odhaliť príčiny vyschnutia, no dodnes ani nezačal.
„Vzhľadom ku skutočnosti, že náš podnik pre tento rok dostal len päť percent z požadovaných a odôvodnených finančných zdrojov zo strany štátu nebola táto analýza ani v tomto roku zaradená medzi investičné priority,“ priblížil pre TA3 Marián Bocák, hovorca Slovenského vodohospodárskeho podniku.
Ilustračné foto. Zdroj: zilina-gallery.sk
Televízia TA3 svoje otázky najskôr smerovala na Okresný úrad v Žiline. Ten ich následne presmeroval na envirorezort. Ministerstvo na otázky televízie zatiaľ nereagovalo.
Bocák doplnil, že analýza, ktorá by komplexne zhodnotila vplyv odberu podzemných vôd na rieku Rajčianka, by mala slúžiť zároveň ako podklad pre štátnu vodnú správu, pre ďalšie konania a vydávanie povolení pre odbery podzemných vôd.
Pozitívna správa
Kým sa voda stráca a odborníci ešte nemajú východisko, spoločnosť Kofola, ktorá v lokalite čerpá podzemnú vodu, založila podľa informácií od TA3 nadáciu, aby túto katastrofálnu situáciu vyriešila. V Rajeckej doline chce postupne zadržať 250 miliónov metrov kubických vody ročne.
„Predstavte si sedem takýchto galónov, ktoré by tu mali byť, bude to asi jedna veľká nádoba, ktorá bude zakopaná pod zemou a bude zbierať vodu z prístreška, ktorý by sme tu chceli vybudovať,” vyjadril sa pre TA3 ekológ Miroslav Kubín.
Voda sa tiež stráca v ďalších regiónoch. Situácia je zlá aj na Kysuciach, Orave či Malej Fatre. Na klimatické zmeny však zareagovala žilinská župa. Do dvoch rokov by chcela mať vypracovanú hydrogeologickú štúdiu celého Žilinského kraja.
Ilustračné foto. Zdroj: zilina-gallery.sk
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť