Streda 24. 07. 2024 02:54:29 | Meniny má Vladimír

Rezort kultúry sa dohodol na dofinancovaní obnovy oltárov. Peniaze poputujú aj do Žilinského kraja

Ministerstvo kultúry SR sa dohodlo s rezortom financií na dofinancovaní obnovy vzácnych oltárov a ikonostasov, ktoré sú národnými kultúrnym pamiatkami. Vyčlenených je na to viac ako 160 000 eur. TASR o tom informovala riaditeľka odboru komunikácie Petra Bačinská.

TASR|22. jún 2024|19:15:16

Zdroj: Facebook/Kostol svätého Petra z Alkantary. Na fotografii Kostol svätého Petra z Alkantary

Súvisiaci článok
Výnimočné diela Žilinského kraja: Oltáre Kaplnky svätého Michala by mal vidieť každý aspoň raz
Čítajte viac >

„Celkovo ide o osem oltárov či ikonostasov, v prípade niektorých sakrálnych objektov vrátane kazateľníc a krstiteľníc, ktorých rekonštrukcia sa začala ešte v rokoch 2015 - 2018 prostredníctvom oblastných reštaurátorských ateliérov," priblížila Bačinská. Podpore dala zelenú tento týždeň vláda na svojom výjazdovom rokovaní v Rimavskej Sobote. Viaceré z pamiatok sú totiž súčasťou tzv. Gotickej cesty.

Oblastné reštaurátorské ateliéry pre nález Ústavného súdu SR postupne ukončili svoju činnosti, čím bolo pozastavené dofinancovanie vybraných pamiatok cez dotačný program rezortu kultúry "Obnovme si svoj dom". Vlastníci neboli podľa Ministerstva kultúry schopní začaté projekty obnovy dofinancovať z vlastných zdrojov, pritom v niektorých prípadoch išlo o minimálne čiastky z celkových nákladov. „Keďže obnova národných kultúrnych pamiatok patrí k našim prioritám, rozhodli sme sa pomôcť a s rezortom financií sme dohodli ich dofinancovanie iným spôsobom," povedala ministerka kultúry Martina Šimkovičová.

Jednorazová finančná dotácia na reštaurovanie národných kultúrnych pamiatok bola poskytnutá Chrámu svätej Paraskevy v obci Dobroslava v okrese Svidník, Chrámu svätého Bazila Veľkého v obci Vladiča (lokalita Driečna) v okrese Stropkov, Chrámu Narodenia Presvätej Bohorodičky v obci Stakčínska Roztoka (okres Snina), evanjelickému kostolu v Rožňavskom Bystrom (okres Rožňava), Kostolu svätého Petra z Alkantary v lokalite Okoličné v Liptovskom Mikuláši, evanjelickému kostolu v Henckovicach (okres Rožňava), Kostolu nájdenia svätého Kríža v Čičmanoch (okres Žilina) a Chrámu Povýšenia svätého Kríža v lokalite Buková Hôrka v obci Bukovec v okrese Stropkov.


Súvisiaci článok
Školský rok skončili s oceneniami od mesta Žilina. Žiaci si z rúk primátora prebrali vyznamenania za svoje výkony
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť