Aké sú hlavné atrakcie novej expozície História športu?
„Snažíme sa našim návštevníkom ponúkať čo najširší pohľad na dávnejšiu, či len tú nedávnu minulosť nášho mestečka. A tak sme v predvečer "Noci múzeí", ktorú v našich podmienkach organizujeme ako "Večer v múzeu", ponúkli našej verejnosti už deviatu stálu expozíciu. Tentoraz sme ju venovali mapovaniu bohatej histórie športu v našom mestečku. A keďže našimi najčastejšími návštevníkmi sú deti, práve u nich chceme vzbudiť záujem o telesnú aktivitu, ktorá dnešnej mladej generácii tak chýba.
Na samotnú expozíciu sme mali vyhradený len minimálny priestor, a tak bolo mimoriadne náročné vtesnať do nej čo najviac informácií o bohatej športovej činnosti. Veď turianska športová história sa viac-menej dotkla celého množstva športových odvetví.“
Zdroj: Ing. Zdeno Černek, MsÚ Turany
Môžete nám povedať viac o najstarších exponátoch, ktoré sú vystavené?
„Ak začneme chronologicky, najstarší šport – kolky - sa u nás pestoval pri miestnych pohostinstvách už pred viac ako sto rokmi. Pozornosť však vždy najviac pútal futbal. Je pozoruhodné, že okrem mužského sme mali aj úspešný ženský kolektív, ktorého niektoré členky reprezentovali v 70. rokoch minulého storočia Slovensko. Najväčší úspech však dosiahli naši nepočujúci futbalisti, ktorí vo svojej kategórii získali pohár európskych majstrov.
Ako mestečko na úpätí Malej Fatry sme mali vždy blízko k lyžovaniu. Skokanský mostík, ako prvý v turčianskom regióne, postavili naši predchodcovia už v 50. rokoch minulého storočia. Zjazdárom slúžili tri lyžiarske vleky, na ktorých sa pravidelne konali preteky. Žiaľ, tak ako mostík, aj vleky sú už dnes minulosťou. Česť lyžiarskeho športu sa snažíme zachraňovať aspoň každoročným usporiadaním Turianskej bielej stopy, aj keď v posledných rokoch nás trápia klimatické pomery a s tým súvisiaci nedostatok snehu.
Zdroj: Ing. Zdeno Černek, MsÚ Turany
V novej expozícii našich návštevníkov zaujme figurína zaodetá do oblečenia, ktorá znázorňuje jedného z priekopníkov lyžovania u nás - dnes už nebohého Ivana Buricu. Ten sa na Majstrovstvách sveta v klasických lyžiarskych disciplínach, ktoré sa konali v roku 1970 vo Vysokých Tatrách, zúčastňoval ako technický delegát a rozhodca.
Neďaleký Váh bol ideálnym miestom pre vodné športy, a tak naši vodáci splavovali rieku už pred sedemdesiatimi rokmi. Okrem dobových fotografií expozíciu obohacuje aj staručký kajak s klasickými drevenými veslami.
Osobitné miesto v turianskom športe patrí atletike. Veď práve u nás sa pred viac ako polstoročím konal prvý ročník Turčianskych hier mládeže. Beh oslobodenia Turian písal v tomto roku už svoju 52. kapitolu. Okrem neho bežci z celého Slovenska každoročne zdolávajú náročný beh na Chatu pod Chlebom. Na našom štadióne sa pravidelne konali celookresné súťaže predškolskej a školskej mládeže v atletickom viacboji. Ich úspešné pokračovanie však narušila koronavírusová pandémia.
Ak hľadáme unikátne exponáty, určite ich nájdeme v našej stálej expozícii "História lyžovania v Turci", kde nie je núdza ani o viac ako storočné lyže, lyžiarky, či snežnice. Návštevníka zaujme aj kolekcia ocenení, ktoré v rôznych druhoch športu získal náš občan Ján Rzepiel. Ten sa okrem samotného aktívneho športovania zaslúžil aj o vybudovanie spomínaného lyžiarskeho mostíka, či opätovné vybudovanie Chaty po Chlebom po II. svetovej vojne.“
Zdroj: Ing. Zdeno Černek, MsÚ Turany
Ako bolo múzeum schopné získať vystavené predmety a ako prebiehal proces ich získavania?
„Získavanie zbierkových predmetov pri príprave tejto expozície fungovalo v obvyklom režime. Ten spočíva v oslovovaní širokého okruhu možných darcov, ktorí sú ochotní venovať exponáty do múzea. Treba zdôrazniť, že takmer všetky predmety vystavené v našom múzeu sme dostali darom.“
Budú v rámci expozície prebiehať aj nejaké interaktívne alebo edukačné programy pre návštevníkov?
„Naše múzeum vzdeláva predovšetkým mládež. Od detí predškolského veku cez základnú školu až po žiakov dnes už neexistujúceho učilišťa. Hlavne s tunajšou základnou školou máme výbornú spoluprácu, keď celé triedy v rámci výuky navštevujú múzeum s konkrétnym zadaním. Len pre zaujímavosť chcem uviesť, že pred niekoľkými rokmi sa v rámci MDD v múzeu vystriedalo kompletne celé osadenstvo školy.“
Zdroj: Ing. Zdeno Černek, MsÚ Turany
Máte nejaké osobné obľúbené predmety alebo časti expozície, o ktorých by ste sa s nami chceli podeliť?
„Zberateľstvu ako koníčku sa venujem prakticky celý život. Môj záujem o históriu bol a je širokospektrálny, a tak ťažko určiť prioritné oblasti. Myslím si, že naša široká ponuka dokáže osloviť všetky generácie. Mňa osobne však vždy poteší, keď objavím niečo vzácne, s čím sa môžem podeliť s našimi návštevníkmi. Medzi takéto vzácnosti rozhodne patria aj dva originálne listy, ktoré nášmu niekdajšiemu učiteľovi Petrovi Vencelovi napísal otec Milana Rastislava Štefánika - Pavol Štefánik. Unikátmi sú aj originálne dokumenty krajanských slovenských spolkov v USA zo začiatku 20. storočia. Mojou srdcovkou je však náš rodák - Miloš Alexander Bazovský, ktorému sme zriadili osobitnú expozíciu.“
Zdroj: Ing. Zdeno Černek, MsÚ Turany
Existujú nejaké plány na rozšírenie expozície alebo pridanie nových sekcií v budúcnosti?
„Naše kapacitné možnosti sa takmer naplnili, a tak nám ostáva už len priestor na príležitostné výstavky. Tou najbližšou bude výstavka dokumentov, fotografií a ocenení venovaná 8O. výročiu Slovenského národného povstania,“ uviedol pre portál Žilina SP21 správca Miestneho múzea Turany, Ľubomír Liskaj.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť