Nedeľa 19. 05. 2024 09:28:23 | Meniny má Gertrúda

Finančná správa zaistila majetok nepoctivých daňovníkov a autičkárov v hodnote viac ako 260-tisíc eur

Finančná správa prvý aprílový týždeň po celom Slovensku zrealizovala akciu LOTUS, zameranú na rizikových a nepoctivých daňovníkov, ktorí obchodovali s dovezenými motorovými vozidlami, takzvaných autičkárov. V rámci nej bolo zaistených deväť áut, dom, chata, ako aj finančné prostriedky na bankových účtoch v objeme viac ako 260 000 eur. Celková výška rizikovej dane presahuje 4 milióny eur, informoval v utorok 16. apríla vedúci komunikačného oddelenia FS Radoslav Kozák.

TASR|18. apríl 2024|09:30:32

Ilustračné foto. Zdroj: Freepik.com

Súvisiaci článok
Podvodníci oprašujú starý trik. Od diaľničných známok presedlali opäť na fiktívne poštové zásielky
Čítajte viac >

„Finančná správa takýmto spôsobom využíva zákonné možnosti predbežne zabezpečiť majetok rizikových daňových subjektov až do právoplatného rozhodnutia vo veci. Cieľom je zabrániť im zbaviť sa tohto majetku alebo ho previesť na iné osoby. Zabezpečený majetok môže FS následne využiť v rámci vymáhania vzniknutých nedoplatkov," zdôraznil Kozák.

Finančná správa chce byť podľa neho proklientsky orientovaná inštitúcia, ktorá motivuje daňové subjekty k dobrovoľnému plneniu daňových povinností. Na druhej strane však chce dôsledne a nekompromisne pristupovať k skupine neférových daňových subjektov, ktorá daňové predpisy obchádza a porušuje, alebo sa zámerne vyhýba plneniu daňových povinností.

LOTUS nie je prvá akcia daniarov v tomto segmente. „Finančná správa už koncom minulého roka efektívne zasiahla voči obchodníkovi s motorovými vozidlami, ktorý využíval tzv. zmiznutých obchodníkov. Teda spoločnosti, ktoré formálne nakupovali motorové vozidlá vo svojom mene a následne si vysokú daňovú povinnosť z titulu nákupu vozidiel z iných členských štátov EÚ kompenzovali odpočítaním dane z fiktívnych zdaniteľných plnení," priblížil Kozák s tým, že predajcovi bola na základe uložených predbežných opatrení na bankovom účte zaistená suma viac ako 550 000 eur.

Finančná správa registruje zvýšené riziko na dani z pridanej hodnoty (DPH), ktoré je spojené s nadobúdaním motorových vozidiel z iných členských štátov EÚ. „Nielen v súvislosti so zapojením zmiznutých obchodníkov a uplatnenia fiktívnych vstupov pre optimalizáciu vlastnej daňovej povinnosti, ale aj v súvislosti s osobitnou úpravou DPH v oblasti použitého tovaru a takisto v súvislosti s nepriznaním nadobudnutia motorových vozidiel z iných členských štátov EÚ. Finančná správa sa na takéto a podobné daňové subjekty bude zameriavať aj v budúcnosti," avizoval Kozák.


Súvisiaci článok
Pozor! Polícia upozorňuje na podvodné SMS správy. Sú spojené s doplatkami za diaľničnú známku
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť