O fenoméne „alergie na ľudí" píšu na stránke Alergológovia a imunológovia Slovenska na sociálnej sieti. „Koncept „alergie na ľudí“ sa zvyčajne nevyskytuje v medicínskej literatúre. Ako alergiu dnes označujeme imunitne podmienenú nadmernú reakciu imunitného systému na vonkajšie podnety. Samotná „alergia na iných ľudí“ principiálne neexistuje a ani sa nedá testovať," popisujú na úvod odborníci, no úplne túto teóriu nezavrhujú.
Medicína a teória ju nespomína, no prax je iná
Pripúšťajú totiž, že pri interakcii s iným človekom je možné mať určitú neprimeranú formu reakcie. „Tá je spojená napríklad s reakciou na parfém a jeho zložky alebo iné kozmetické produkty. Môže súvisieť aj s alergénmi, ktoré sa nachádzajú v prostredí druhej osoby a nesie si ich na sebe - na oblečení, vlasoch, pokožke – môže ísť napríklad o alergény psa, mačky či iných domácich zvierat. Samostatnú kategóriu predstavujú rôzne stresové reakcie sprostredkované nervovým systémom, ktoré pripomínajú alergiu. Môže ísť aj o prejavy žihľavky na koži, ktoré sa objavia po kontakte s osobou, z ktorej blízkosti máme nepohodu," komunikujú ďalšie reakcie tela odborníci.
Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com
Tí majú k tomuto problému prostú a jednoduchú radu - obklopujme sa ľuďmi, s ktorými vám je dobre, to môže pozitívne vplývať aj na náš imunitný systém.
Neobchádzajú ani poruchy imunity
Odborníci zmapovali tiež veľmi aktuálny problém porúch imunity. „Pacienti si však nie vždy uvedomujú, že ich zdravotné ťažkosti často súvisia skôr s ich životným štýlom, ako so samotnou imunitnou výkonnosťou či jej zlyhaním. Nezabúdajte, že z pohľadu zdravia je imunita tým najdôležitejším, čo máme. Bez nej by sme neprežili. O imunitu sa však treba starať. Nie nárazovo a občas, ale pravidelne a dlhodobo," radia odborníci a pridávajú pár konkrétnych rád, ako svoj imunitný systém znova nakopnúť:
- Spite minimálne 6 až 8 hodín denne, a to v pravidelnom čase
- Cvičenie a pohyb v podobe aspoň jednohodinovej prechádzky počas voľne vybraných piatich dní týždňa
- Jedzte dostatok čerstvej zeleniny a ovocia v súlade so sezónnym lokálnym výberom
- Hmotnosť by ste si mali kontrolovať na váhe a nemala by rapídne stúpať alebo klesať
- Majte pod kontrolou chronické ochorenia ako vysoký krvný tlak či cukrovku
- Obmedzte fajčenie a alkohol
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť