O problémoch Lenky a Pavla, ktorí si vybavili všetky potrebné povolenia, no márne, informovala RTVS. Bez rozšírenia územného plánu zo strany obce, nemôžu na mieste realizovať práce spojené so stavbou nehnuteľnosti. „Je tam kladné stanovisko aj zo životného prostredia, aj z obce, že sa bude dať stavať. No a ako sme kúpili pozemok, tak začali problémy,“ vysvetlila Lenka pre RTVS.
Pozemok nemá veľkú hodnotu
V súvislosti s narastajúcim počtom podobných prípadov vydal stanovisko aj verejný ochranca práv. Ten vo vyhlásení na webovej stránke svojho úradu uviedol, že väčšina občanov o tejto povinnosti ani netuší. „ Problémom je, že pred kúpou pozemku sa neoboznámia s územným plánom danej obce alebo sa spoľahnú na uistenie predávajúceho, že v budúcnosti sa bude dať pozemok využiť na výstavbu. Toto uistenie sa však nedostane do kúpnej zmluvy, a tak sa neskôr nemôžu dovolávať právnych nárokov voči predávajúcemu,“ vysvetlil Dobrovodský.
Možným riešením vzniknutej situácie je podľa neho aktívna komunikácia s obcou a zmena územného plánu z jej strany. Samospráva však požiadavkám nemusí vyhovieť alebo môže pristúpiť k zmene až po rokoch. Ako uvádza RTVS, v Staškove by sa na prípravách zmeny územného plánu malo pracovať, proces však môže byť zdĺhavý a v konečnom dôsledku sa úpravy nemusia týkať miesta, kde Lenka a Pavol chcú stavať. V tomto prípade sa tak môže stať, že zakúpený pozemok nebude mať ani zďaleka takú hodnotu, akú by mal, ak by sa na ňom mohla stáť nehnuteľnosť. Správnou prevenciou je podľa verejného ochrancu práv obozretnosť.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť