Pondelok 22. 04. 2024 11:30:01 | Meniny má Slavomír

Počas turistiky buďte opatrní. Mokrý a previaty sneh môže na horách spôsobiť lavíny

V slovenských pohoriach platí v sobotu mierne lavínové nebezpečenstvo zodpovedajúce druhému stupňu päťdielnej medzinárodnej stupnice. Hlavným lavínovým problémom bude v najvyšších polohách vetrom previaty sneh predovšetkým na severozápadných, severovýchodných, severných a východných svahoch. Informoval o tom Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby v Liptovskom Hrádku.

TASR|24. február 2024|12:45:04

Ilustračné foto. Zdroj: freepik.com

Súvisiaci článok
Dajte si pozor na silný vietor. V Žilinskom kraji platia výstrahy pred víchricami
Čítajte viac >

„Na takýchto miestach budú nestabilné dosky a vankúše vetrom naviateho snehu, ktoré nebudú dostatočne zviazané s tvrdou podkladovou vrstvou starého zmrznutého snehu. Uvoľnenie lavín bude možné predovšetkým na záveterných svahoch a žľaboch s veľkým sklonom. Na hrebeňoch najvyšších polôh silný vietor vytvoril mohutné preveje,“ uviedol Buliak.

Ďalším lavínovým problémom v nadmorských výškach pod 1700 metrov nad morom bude podľa neho mokrý sneh, ktorý vplyvom oteplenia oťažie a počas dňa môže spôsobiť aj samovoľné základové lavíny.

„V najnižších polohách už snehová pokrývka nie je súvislá. V stredných polohách bude vlhká, neskôr v priebehu dňa až premočená. S príchodom popoludnia a noci začne snehová pokrývka tvrdnúť, čo pozitívne ovplyvní jej stabilitu,“ doplnil Buliak s tým, že lavínová tendencia bude večer klesať.


Súvisiaci článok
Turisti, pozor! V Tatrách platí druhý lavínový stupeň, očakáva sa aj slnečné počasie
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť