Krajská hvezdáreň v Žiline disponuje tromi samostatnými pracoviskami, a to Kysuckou hvezdárňou v Kysuckom Novom Meste, Pozorovateľňou na Malom diele v Žiline a pracoviskom v Makovického dome v Žiline. Redakcia SP 21 sa rozprávala s riaditeľom hvezdárne a astronómom, Jánom Mäsiarom, pre ktorého je práca aj zábavou.
Aktuálne prevládajúca doba spojená s ochorením Covid-19 postihla azda všetky sektory a nevyhla sa jej ani Krajská hvezdáreň v Žiline. Bližšie informácie o aktuálnych podmienkach pre návštevníkov nám v rozhovore ozrejmil riaditeľ Mäsiar. „Aktuálna doba nie je vôbec pre Krajskú hvezdáreň v Žiline priaznivá. Máme dve základné úlohy, ktoré sa snažíme plniť, a to popularizačno-vzdelávaciu a odborno-pozorovateľskú činnosť. V tej kultúrno-výchovnej sfére je práca s ľuďmi značne dôležitá, takže tu pociťujeme veľké ublíženie ochorenia Covid-19 na bežný chod podujatí pre širokú verejnosť,“ uviedol pre redakciu SP 21 Mäsiar.
Z posledných štatistík, ktorými hvezdáreň informovala Žilinský samosprávny kraj, ako svojho zriaďovateľa, podľa Mäsiara vyplynulo, že v roku 2021 mohla byť Krajská hvezdáreň otvorená len tri mesiace. „Ale aj toto krátke obdobie stálo za to. Dôsledkom nepriaznivej situácie v minulom roku nemohlo veľa obyvateľov vycestovať do zahraničia, preto navštevovali aj podujatia a atrakcie, ktoré sa nachádzali na Slovensku. Návštevnosť za uplynulý rok sa priblížila jednej tretine oproti obdobiu, kedy máme otvorené permanentne počas celého roka. To sa, samozrejme, odrazilo aj na príjmoch hvezdárne, keďže vstup je pre návštevníkov spoplatnený,“ doplnil riaditeľ hvezdárne a dodal, že koronavírusová doba so sebou priniesla aj svetlé okamihy.
„Tým, že sme sa nemohli venovať návštevníkom a boli sme pre verejnosť zatvorení, využili sme tento čas na získavanie rôznych grantov z finančného fondu Európskej únie. Vypracovávali sme väčší počet návrhov projektov a aktuálne evidujeme štyri projekty, s ktorými sa chceme uchádzať o finančné príspevky pre Krajskú hvezdáreň v Žiline. Snažíme sa určitým spôsobom modernizovať prostriedky, ale aj našu činnosť a propagáciu doma aj v zahraničí,“ upresnil pre redakciu Mäsiar.
„Vysokú návštevnosť evidujeme na základe poznatkov z minulých rokov v dvoch fázach. Prvou je obdobie máj až jún, ktorá súvisí so súčinnosťou škôl, a potom je pre nás rozhodujúca jeseň. V tomto roku by sme chceli naplno využiť priaznivé podmienky pre návštevu kultúrnych atrakcií účastníkmi a počítame so zvýšenou návštevnosťou od apríla do októbra tohto roku.“
Najvyššiu návštevnosť za celú spoločnú históriu hvezdáreň zaznamenala v roku 2019. Vysoká návštevnosť spolu s rozvojom a odbornou činnosťou priniesla hvezdárni od Ministerstva kultúry titul Kultúrno-osvetového zariadenia roka 2019 v kategórii so špecializovaným zameraním na Slovensku. Podľa slov riaditeľa sa budú sa snažiť aj tento rok pokoriť hranice návštevnosti, aby sa vrátili tam, kde už raz boli.
O odbornej činnosti Krajskej hvezdárne v Žiline nám povedal riaditeľ Mäsiar v pokračovaní nášho rozhovoru. „Vo sfére odborno-pozorovateľskej nehrá žiadnu rolu to, či je covid, alebo nie, činnosť beží a rozvíja sa naďalej. V našej kupole máme vybudované špičkové zariadenie s ďalekohľadmi a s tým súvisí aj rozvoj nových programov. Máme nadviazanú spoluprácu s Medzinárodnou astronomickou úniou od leta minulého roka a v týchto dňoch sme už aktívnym spolupracujúcim členom so svojím unikátnym prideleným číslom, publikáciami a projektami. Či je covid, či nie, na odborné pozorovanie potrebujeme iba pekné počasie,“ uvádza s úsmevom na perách riaditeľ Mäsiar.
Pre redakciu SP 21 zaspomínal na zaujímavú príhodu, kedy sa o ochorení Covid-19 ešte nehovorilo. „V roku 1997 sme mali pozorovanie veľmi jasnej kométy a bolo tu cez 400 ľudí, čakali v dlhých radoch, aby si kométu mohli pozrieť, dokonca sa tam aj pobili. V dnešnej dobe sa takýmto situáciám vieme vyhnúť, pretože kvôli covidu sa musia návštevníci nahlásiť vopred a presne vieme, koľko ľudí príde, aká veková hranica, na aký program sa máme zamerať a podobné veci s tým súvisiace,“ uviedol Mäsiar.
Všetci zamestnanci ovládajú program hvezdárne a aktívne sa zapájajú do tvorby materiálov a projektov. Preto sa, napríklad pri návšteve nejakej školy, vie hvezdáreň podľa slov riaditeľa vyhnúť finančným nákladom za externých lektorov, ktorí by návštevníkov po hvezdárni sprevádzali, ale zabezpečia odborný výklad z vlastných radov. „Samozrejme, v prípade konferencie alebo semináru sú prizvaní aj externí odborníci a lektori, ale to je skôr pre naše potreby, kedy sa chceme aj my naučiť niečo nové a odborné práve od nich, ale s návštevníkmi pracujú iba výhradne naši zamestnanci,“ ozrejmil riaditeľ.
„Okrem bežných podujatí, ktoré organizujeme aj cez deň, kedy sa návštevníci vopred na prehliadku nahlásia, usporadúvame aj mimoriadne akcie, ako napríklad súkromné pozorovanie hviezd, rôzne súťaže pre deti alebo pozorovanie mimoriadnych astronomických úkazov. K tým bežným aktivitám sa môže zaradiť piatkové večerné pozorovanie hviezd, ktoré usporadúvame aj v Žiline, aj v Kysuckom Novom Meste, vždy tridsať minút po zotmení,“ dodal riaditeľ Mäsiar a pripomenul návštevníkom, že v zime sa zotmieva skôr ako sa zotmieva v lete, preto je čas obľúbených pozorovaní vždy prispôsobený aktuálnej dobe.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť