Rok 2024 bude v Liptovskom Mikuláši rokom remesla
Obyvatelia Liptovského Mikuláša budú tento rok cestovať v čase. Ich primátor, Ján Blcháč, vyhlásil rok 2024 za Rok remesla pri príležitosti 600 rokov jarmokov v meste. Vďaka tomu sa Mikulášania vrátia do obdobia spred šiestich storočí, keď im kráľ Žigmund Luxemburský udelil vzácne jarmočné práva.
Po tejto výnimočnej udalosti sa z malého mestečka v Žilinskom kraji stalo dôležité obchodné stredisko a centrum diania. Ako informuje Veronika Čapčíková, hovorkyňa mesta, výročné jarmoky boli významným oživením spoločenského života, bývali dvakrát do roka a schádzali sa na nich ľudia zblízka aj zďaleka. Pre mikulášskych remeselníkov to bola najlepšia príležitosť, ako predať svoj tovar a uzavrieť obchody. Dnes vieme, že práve trhové a jarmočné privilégium bolo príčinou rýchleho rozvoja tohto mesta.
„Počas celého roka budeme vzdávať hold našim predkom a ich precíznej práci, no nezabudneme ani na súčasných majstrov svojho remesla. Tematickým rokom chceme tiež ukázať mladším generáciám, ako sa kedysi žilo v Mikuláši, akými remeslami sa tunajší ľudia živili a ako ovplyvnili ich prosperitu trhy a jarmoky. Mikulášania sa môžu tešiť na bohatú ponuku nových alebo inovovaných podujatí,“ naznačil primátor radnice.
Zdroj: Facebook/Ján Blcháč - z denníka primátora
Stoličné dni budú dobové
Výročie týchto získaných práv vychádza na jún 2024, kedy sa budú v Liptovskom Mikuláši konať tradičné Stoličné dni. Pre radnicu je to skvelá príležitosť na ich modernizáciu.
„Na Námestí osloboditeľov sa rozložia stredoveké šiatre s tovarom od výmyslu sveta, dobový hlásnik bude informovať o hľadaných zbojníkoch a nariadeniach Liptovskej stolice. Okoloidúci sa aj vďaka výzdobe a dedinčanom v sedliackych kostýmoch budú cítiť ako v pravej stredovekej dedinke,“ opísal primátor Blcháč.
Ožijú staré aj nové trhoviská
Výbornou správou je aj to, že komunitu Mikulášanov na Nábreží zblíži nové podujatie na Námestí Ústavy SR pred Domom Matice slovenskej. Na druhej strane Podbrezinčania utužia vzťahy na tržnici pri futbalovom štadióne.
Skrz všetky generácie
Podujatia a jarmoky spoznajú všetky generácie. Na svoje si prídu mladí aj starší. Radnica v meste spojila sily s mestskými organizáciami a inštitúciami – Múzeom Janka Kráľa, Základnou umeleckou školou J. L. Bellu, Centrom voľného času, ale aj s Maticou slovenskou, Liptovskou knižnicou G. F. Belopotockého a Liptovským kultúrnym strediskom. Zástupcovia múzeií zase priblížia tému prostredníctvom exteriérových výstav v historickom centre, výtvarnou súťažou, vydaním príležitostnej publikácie či doplnením projektu Historický kompas.
„Základná umelecká škola pripraví Dni otvorených dverí spojené s tvorivými dielňami, kde si záujemcovia pri príležitosti Roka remesla vyskúšajú sklomaľbu, keramiku, textilnú tvorbu, drôtovanie, sochárčenie a ďalšie činnosti. Zamestnanci Liptovskej knižnice budú deťom v školách a seniorom v zariadeniach čítať o remeslách z kníh, v rámci celoslovenského podujatia Je nás počuť budú o remeslách čítať aj z okna knižnice, chystajú tiež tvorivé dielne a tematické podujatia," doplnila Čapčíková.
Podujatia označkuje logo
Viete, čo bolo garanciou kvality v minulosti? Pri remeslách jednoznačne pečať jednotlivých cechov, ktorú však nezískal len tak hocikto. Hovorkyňa mesta dodala, že práve z týchto pečatí a z prvkov, ktoré obsahovali, vychádza vizuál loga pre Rok remesla. Mesto bude žiť touto témou celý rok, preto je aj logo témy esteticky vkusne priradené k hlavnému logu mesta. Bude sprevádzať všetky podujatia.
Zdroj: mikulas.sk
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť