Sobota 24. 02. 2024 22:35:11 | Meniny má Matej

V martinskej nemocnici operovali robotickým systémom 17-ročnú pacientku

V Centre robotickej chirurgie Univerzitnej nemocnice Martin operovali 17-ročnú pacientku s vrodenou polypózou čreva. Pomocou robotického systému Da Vinci Xi jej odstránili celé hrubé črevo aj konečník a tenké črevo našili priamo na análny kanál, priblížila Zuzana Marčeková z oddelenia marketingovej komunikácie UNM.

TASR|28. november 2023|16:45:03

Ilustračné foto. Zdroj: Facebook/Univerzitná nemocnica Martin

Súvisiaci článok
Univerzitná nemocnica Martin ponúka liečbu závislosti od tabaku a nikotínu
Čítajte viac >

Doplnila, že UNM robila proktokolektómiu u detského pacienta na robotickom systéme ako prvá nemocnica krajín V4. „Ochorenie pacientky vyžadovalo náročný operačný výkon, ktorý je výhodné spraviť roboticky. Operuje sa v ťažko prístupných oblastiach, kde robotický systém operatérovi ponúka výhodu prehľadného operačného poľa a bezpečného operovania," povedal námestník pre chirurgické disciplíny UNM Dalibor Murgaš.

Pacientka trpela podľa Marčekovej vrodenou polypózou čreva, čo je genetické ochorenie s tvorbou polypov hrubého čreva. „Tieto sú rizikom vzniku rakoviny hrubého čreva. Preto, keď ich je veľa, alebo sú biopsiou zachytené zmeny sliznice, je indikované odstránenie celého hrubé čreva a konečníka," priblížila.

„Pri operácii sa odstraňovalo celé hrubé črevo a konečník, namiesto konečníka sa vytvoril rezervoár z tenkého čreva. Obrovským benefitom pre pacienta je pri robotickej operácii oveľa rýchlejšia rekonvalescencia po výkone," uviedol expert na robotickú chirurgiu UNM Marek Adámik.

Lekári UNM operovali systémom Da Vinci už viac ako 100 pacientov. Aktuálne na robotickom systéme operujú chirurgovia, gynekológovia a urológovia. „Do budúcna plánujeme pridať aj ďalšie pracoviská a vo väčšej miere ho chceme využívať práve pri detských pacientoch - napríklad pri detskej chirurgii alebo detskej urológii," doplnil Murgaš.


Súvisiaci článok
Žilinskú onkológiu rozospievali klauni. Špeciálni zdravotníci dobili pacientov energiou
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť