Sobota 24. 02. 2024 12:31:18 | Meniny má Matej

Aj v Nízkych Tatrách dnes platí nad 1600 metrov mierne lavínové nebezpečenstvo

Vo Vysokých Tatrách, Západných Tatrách a v ďumbierskej časti Nízkych Tatier platí pre polohy nad 1 600 metrov nad morom mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Informoval o tom Ivan Chlebovec zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

TASR|26. november 2023|11:26:56

Zdroj: Facebook/Horská záchranná služba

Súvisiaci článok
Študenti z Liptova sa umiestnili na prvom mieste v súťaži Zlatý masér 2023
Čítajte viac >

Do múld a žľabov orientovaných na severovýchod, východ, juhovýchod až juh sa vetrom ukladá množstvo nového snehu na predchádzajúce vankúše a dosky. „Nebezpečenstvo predstavujú najmä strmé až extrémne strmé žľaby so sklonom nad 35 stupňov. Uvoľnenie malých aj stredne veľkých lavín je pravdepodobné najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení. Napríklad pohyb peši, pád lyžiara a podobne,“ doplnil.

Vo Vysokých a Nízkych Tatrách je 20 centimetrov a v Západných Tatrách 30 centimetrov nového snehu. „Celková výška snehovej pokrývky na niektorých miestach už dosahuje jeden meter. Sneží za stále chladného počasia pri teplotách okolo mínus desať stupňov Celzia,“ uviedol Chlebovec.

Počas nedele sa na horách predpovedá ďalšie sneženie pri silnejúcom severozápadnom prúdení, predpokladané množstvo ďalšieho nového snehu je desať až 15 centimetrov.


Súvisiaci článok
Cyklistu po náraze do osobného auta odrazilo ponad zábradlie a spadol do jazierka. Na pomoc mu prišla posádka RZP
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť