Sobota 24. 02. 2024 01:33:45 | Meniny má Matej

Správa Národného parku Veľká Fatra vyčistila vežu kostola v Necpaloch, v ktorej žijú netopiere

Zamestnanci Správy Národného parku Veľká Fatra vyčistili v Necpaloch v okrese Martin vežu evanjelického kostola, v ktorej je jedna z letných kolónií netopierov v Turci. Správa Národného parku o tom informovala na svojom webe.

TASR|26. november 2023|12:00:44

Zdroj: TASR

Súvisiaci článok
Záchranná stanica v Zázrivej má ďalšieho člena. Je ním hus, ktorá si po nešťastnom náraze odtrhla prst na nohe
Čítajte viac >

Doplnila, že v najvyšších miestach veže kostola sa od posledného čistenia pred dvomi rokmi nahromadilo viac ako 180 kilogramov trusu. „Čistenie sa realizuje mimo obdobia rozmnožovania netopierov, keď sú už mimo podkrovia a nedochádza k ich vyrušovaniu. Netopierí trus - guáno - je veľmi bohatý na dusík a využíva sa ako hnojivo. Ako poďakovanie za tolerovanie týchto malých podnájomníkov dostala fara niekoľko vriec na svoje potreby,“ uviedla Správa Národného parku.

Vo veži kostola podľa nej vychováva počas leta potomstvo populácia netopiera veľkého (Myotis myotis), v podkroví lode kostola podkovár malý (Rhinolophus hipposideros), netopier brvitý (Myotis emarginatus) a tiež niekoľko ucháčov sivých (Plecotus austriacus). Najpočetnejší je netopier veľký, ktorý vytvára kolóniu s niekoľko sto jedincami, priblížila.

Letné kolónie netopierov tvoria samičky a ich mláďatá, ktoré využívajú teplé podkrovné priestory a bezpečie pred predátormi. „Sú to hmyzožravce a keďže hmyz má vonkajšiu kostru tvorenú chitínom, je v ich truse veľký podiel práve týchto nestráviteľných častí. Trus sa počas celého leta, keď sú netopiere aktívne, hromadí pod kolóniou, pretože ich metabolizmus je rýchly a výchova mláďat je tiež energetiky veľmi náročná,“ dodala Správa Národného parku.


Súvisiaci článok
Labuť narazila do diaľničných protihlukových zábran na Považí. Zotavuje sa v záchrannej stanici v Zázrivej
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť