Sobota 24. 02. 2024 18:56:06 | Meniny má Matej

Do žilinskej nemocnice pribudli noví strážcovia pre malé bábätká

Oddelenie neonatológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline dostalo päť nových monitorov dychu. Média o tom informovala hovorkyňa nemocnice, Lenka Záteková. Tieto moderné prístroje, ktoré viac ako 15 rokov kontrolujú dýchanie bábätiek narodených v žilinskej pôrodnici, získala nemocnica od mimovládnej neziskovej organizácie Nadácia Križovatka. Nákup bol realizovaný vďaka sponzorskej podpore spoločnosti ZAPA beton SK.

Radka Kostánová|23. november 2023|15:45:27

Zdroj: Facebook/Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

Súvisiaci článok
VIDEO: 18-ročného Adama dnes prepustili z nemocnice. Už je obklopený svojimi blízkymi
Čítajte viac >

Hovorkyňa nemocnice, Lenka Záteková, informovala, že oddelenie neonatológie Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline dostalo päť nových monitorov dychu.

Tieto najnovšie monitory Babysense 1 Pro nahradia staršie kusy, ktoré žilinská nemocnica pravidelne obmieňa za účelom zaistenia čo najvyššej bezpečnosti novorodencov.

„Spolupráca s Nadáciou Križovatka začala ešte v roku 2008 a vďaka tomuto výnimočnému projektu strážia u nás monitory dychu každú jednu novorodeneckú postieľku na jednotke intenzívnej a resuscitačnej starostlivosti, expektačných lôžkach a tiež na všetkých izbách,“ priblížil riaditeľ žilinskej nemocnice Eduard Dorčík.

Následne Dorčík dodáva, že tohtoročným darom venovala Nadácia Križovatka za celé obdobie partnerstva Fakultnej nemocnici s poliklinikou Žilina už viac ako 100 špeciálnych pomocníkov.

Záteková vysvetľuje, že ako vysvetlila primárka novorodeneckého oddelenia Katarína Jackuliaková, monitory dychu sú významným asistentom pri syndróme náhleho úmrtia dojčiat, ktorý sa môže objaviť u detí do jedného roka a spôsobiť nepredvídateľné úmrtie bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov aj u inak úplne zdravých detí.

FNsP ZA_Nadácia Križovatka odovzdala žilinskej nemocnici nové monitory dychu.JPG Zdroj: Facebook/Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina

„Monitor dychu síce nedokáže zamedziť vzniku dýchacích problémov, dokáže však rozpoznať respiračné poruchy dojčiat. Ak sa dýchanie bábätka zastaví na viac ako 20 sekúnd, prípadne sa jeho frekvencia zníži pod desať vdychov za minútu, spustí sa zvuková a svetelná signalizácia, ktorá upozorní náš personál alebo rodičov. V prípade potreby tak môžeme včas poskytnúť prvú pomoc,“ spresnila Jackuliaková, podľa ktorej predstavuje syndróm náhleho úmrtia dojčiat poruchu dýchania, ktorá vzniká pravdepodobne už v tehotenstve a podieľa sa na nej viacero rizikových faktorov, napríklad fajčenie matky, nižšia pôrodná hmotnosť nedonosených detí alebo dvojčiat, rôzne oslabenia detského organizmu či choroby dýchacích ciest.

Záteková ďalej dodáva, že Nadácia Križovatka umožňuje rodičom zapožičať si tento prístroj prostredníctvom žilinskej nemocnice, a tak sa môžu spoľahnúť na bezpečný spánok svojich novorodeniatok aj po návrate domov.

Správu uzatvorila hovorkyňa s tým, že žilinská nemocnica je v tomto ohľade najaktívnejšou slovenskou pôrodnicou a počas celkového obdobia spolupráce zabezpečila do domácností približne 5000 výpožičiek monitorov dychu.


Súvisiaci článok
Od januára sa v žilinskej pôrodnici narodilo 107 predčasniatok. Najmenšie nevážilo ani kilo
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť