FNsP Žilina plánuje výstavbu nového pavilónu urgentnej medicíny za 255 miliónov eur, z čoho stavebné náklady majú dosiahnuť 187 miliónov eur.
Podľa ÚHP nemocnica v súčasnosti poskytuje urgentnú starostlivosť v 12 rôznych pavilónoch, čo znižuje efektivitu a hospodárnosť nemocnice. „Zámer mať urgent pod jednou strechou je správny. Operačné sály by už neboli v inej budove ako intenzívne oddelenia a okrem toho by sa dali lepšie využívať voľné lôžka,“ uviedol ÚHP.
Pripomenul, že okrem vybudovania nového pavilónu bude časom potrebné opraviť aj súčasnú nemocnicu. „Stavebná infraštruktúra má v priemere 50 rokov. Komplexná rekonštrukcia súčasných objektov môže stáť 44 až 107 miliónov eur nad rámec plánovaných stavebných nákladov. Vo výsledku by sa tak suma vyšplhala na 230 až 320 miliónov eur. Navyše nemocnica do projektu nezarátala náklady na výkup pozemkov aj ďalšiu prípravu projektu,“ doplnil ÚHP.
Po zohľadnení vyvolaných nákladov by mohol podľa ÚHP celý projekt vyjsť porovnateľne s výstavbou novej efektívnejšej nemocnice, ktorú odhaduje na 274 až 368 miliónov eur. „Štúdia túto alternatívu nerieši, nedá sa preto potvrdiť, že pripravovaný projekt nového pavilónu je tým najlepším riešením,“ dodal ÚHP.
Odporúča tiež špecifikovať plánované programy zdravotnej starostlivosti a overiť ich s Ministerstvom zdravotníctva SR. „Ak niektoré programy nebudú v súlade s plánovanou optimalizáciou siete nemocníc, nemusia sa preplácať z verejného zdravotného poistenia a negatívne ovplyvnia hospodárenie nemocnice,“ podotkol.
Upozornil, že aj keď nemocnica už má vypracovanú dokumentáciu na územné rozhodnutie a dokončený proces EIA, zdroj financovania projektu zostáva nateraz nejasný.
Námestník pre investície a rozvoj FNsP Žilina Doc. MUDr. Juraj Váňa, PhD.:
„Stanovisko Útvaru hodnoty za peniaze potvrdzuje správnosť zámeru vybudovať v žilinskej nemocnici nové zdravotnícke zariadenie, ktoré by nahradilo pavilónový typ akútnych a operačných oddelení. Plne sa stotožňuje so strategickým cieľom našej nemocnice, ktorým je optimalizácia procesov a centralizácia zdravotnej starostlivosti. Teší nás a je dôležité, že aj toto hodnotenie potvrdilo potrebu nového projektu pre žilinskú nemocnicu.
S niektorými závermi hodnotenia sa však nestotožňujeme a hodnotiacej skupine sme zaslali aj naše argumenty, na základe ktorých je možné uviesť na správnu mieru jednotlivé otázky, ktoré tím ÚHP vyjadril. Žiaľ, hodnotiaca skupina mohla vychádzať len z dokumentov, ktoré boli súčasťou predkladanej štúdie, preto v hodnotení nemala možnosť zobrať do úvahy súčasne ďalšie dôležité doplňujúce fakty.
ÚHP nastolil otázku vybudovania celej novej nemocnice namiesto komplexného pavilónu urgentnej medicíny. Prirodzene, ešte na úplnom začiatku – v úvode úvah o výstavbe nového zdravotníckeho zariadenia – sme sa aj my zaoberali práve myšlienkou výstavby kompletne novej nemocnice. Avšak, po odbornom zvážení a znalosti všetkých významných argumentov, lokalizácie, dostupnosti, rozsahu poskytovania zdravotnej starostlivosti ako i umiestnenia civilného certifikovaného heliportu vyšla jednoznačne ako najvýhodnejší variant výstavba pavilónu urgentnej medicíny.
Úvahy ÚHP o nákladoch na rekonštrukciu súčasnej nemocnice nevychádzajú z reálneho poznania aktuálnych pomerov našej nemocnice. V posledných rokoch sme na rozdiel od mnohých iných zdravotníckych zariadení výrazne investovali do modernizácií jednotlivých pavilónov, vďaka čomu sú budovy s predpokladaným plánovaným pokračovaním ich činnosti plne schopné ďalej poskytovať plnohodnotnú zdravotnú starostlivosť. S minimálnymi nákladmi v nich môžeme bez potreby reprofilizácie robiť ďalej, čo je absolútnym benefitom pri výstavbe nového pavilónu – na rozdiel od výstavby celej novej nemocnice. Rovnako máme zodpovedané a pripravené postupy v otázkach týkajúcich sa výkupu pozemkov. Už v minulých rokoch sme aktívne začali s vysporiadaním zle vysporiadaného areálu, v čom pokračujeme naďalej, a to bez ohľadu na schválenie výstavby nového pavilónu. Momentálne prebieha napríklad záverečný proces so zámennou zmluvou s mestom Žilina a podarilo sa nám tiež odkúpiť pozemky pod existujúcou budovou v rámci areálu spolu s priľahlými pozemkami o celkovej výmere takmer 4000 metrov štvorcových.
Projekt výstavby nového pavilónu urgentnej medicíny predstavuje dôležitý krok v ďalšom smerovaní žilinskej nemocnice. Po desiatkach rokov sa konečne podarilo predstaviť racionálny projekt spracúvajúci jednotný zámer a komplexný rozvoj nášho zdravotníckeho zariadenia. Prostriedky vo výške 100-tisíc eur, ktoré nám boli štátom poskytnuté na prípravu celého zámeru, sme využili účelne a vypracovali sme dokument, ktorý má za sebou nielen schválenie procesu EIA, ale aktuálne je už v procese schvaľovania územného rozhodnutia. Hodnotenie ÚHP vypovedá o tom, že postupujeme správne a v Žiline je nevyhnutné vybudovať nové zdravotnícke zariadenie nahrádzajúce nevyhovujúci pavilónový typ. Stanovisko reflektuje na potrebu poskytovať zdravotnú starostlivosť pod jednou strechou. V tomto smere je preto najzásadnejšou otázka financovania, kde musíme, žiaľ, konštatovať, že nám z dôvodov externých rozhodnutí nebolo umožnené zapojiť sa do čerpania zdrojov z Plánu obnovy, ktoré mohli byť v našom projekte účelne a efektívne využité.“
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť